Telefonuna Bakmayan Sürücülere, Kahve Hediye!

Güzel bir sabah kahvesi için insan her şeyi yapabilir. İşte Toyota bu gerçeği, yolları daha güvenli hale getirmek için kullanmaya karar vermiş! Böylece kahve zinciri Komeda’s Coffee ve telekomünikasyon şirketi KDDI Corporation ile iş birliği yaparak Driving Barista adlı ücretsiz mobil uygulamayı kullanıma sunmuş.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği “A Sirious Safety Message” kampanyasının ardından yol güvenliğini ne kadar önemsediğini bir kez daha gösteren Toyota, Driving Batista’nın yaratılma amacını da “Japonya’daki trafik kazalarını ve bu kazalara bağlı can kayıplarını sıfıra indirmek” şeklinde açıklıyor.

Akıllı telefonlarda, yer çekimine bağlı ivme hareketlerini algılayan gyro sensörünü (jiroskop) ve GPS’i kullanarak çalışan uygulama, sürücünün telefonu kullanıp kullanmadığını ve ne kadar mesafe katettiğini algılayabiliyor. Sürücü ilk 100 km’yi tamamladığında ilk bedava kahve kuponunu kazanıyor, ardından her 200 km’de bir kupon kazanmaya devam ediyor. Sürücü telefonunu eline alırsa mesafe sayacı sıfırlanıyor ve önceden kazanmış olduğu tüm kuponlarını kaybediyor.

iOS ve Android versiyonları mevcut olan uygulama, şu anda yalnızca Japonya’nın son 13 yıldır en çok otomobil kazası yaşanan bölgesi Aichi Prefektörlüğü’nde aktif.

bigumigu.com

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.