Sürekli Tüketmekten Vazgeç, Yavaş Yaşa!

Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından hazırlanan ilanlar sahip olduğumuz her şeyin daha iyisini satın almak için yaşadığımız günümüzde hayatı, zamanı ve dünyayı tüketmemeye davet ediyor.

İnsanlık olarak son 300 yıl içerisinde harika buluşlara imza attığımızı, Dünya’yı daha iyi bir yöne doğru sevk ettiğimizi ve sınırlarımızı aşarak gelişmeye devam ettiğimizi söyleyebiliriz. Sonuçta buhar gücünü ve makineleri icat ettik, sanayi devrimini yaşadık. Tarım toplumuna geçtikten sonra insanlık tarihinin en büyük sıçramasını yaptık. Fakat ne için?

Her yıl çıkan son model akıllı telefonları, otomobilleri, çamaşır makinelerini, televizyonları almak ve Dünya’yı bir elektronik çöplüğüne dönüştürmek için mi? Yönetmen Alex Gorosh, Çin ve Hindistanla birlikte dünyanın en büyük elektronik çöplüğü olan Senegal’e giderek tüketim alışkanlıklarımızın başka insanları nasıl etkilediğini göstermişti.

Hadi elektroniği bir kenara koyalım. Konu teknoloji olunca hepimiz biraz müsamaha göstermeliyiz, sözüm ona. Her sene yanına bir yenisi eklenen birbirinin aynısı ayakkabılar, dolaplarda hiç kullanılmayıp eskiyen kıyafetler de cabası. “Daha” diyerek başladığımız her cümle tüketim toplumunun üzerimize kazıdığı izleri yansıtıyor.

Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği ise bu hoyrat tutumlarımız karşısında söz alarak Tribal Worldwide İstanbul ile birlikte Yavaş Yaşa kampanyasını takdim ediyor. İnternet sitelerinde yer alan metinler, tüm sosyal yaşamımızı ve alışkanlıklarımızı sorgulamaya iterken hazırlanan görseller de tüketim düzeninin tuzaklarını kendi silahıyla vuruyor.

Mutluluğun para ve onunla satın alınabilen ürünlerde olduğu yanılgısına karşılık, gelin sakin bir nefes alalım, yavaş yaşayalım, elimizdekilerin değerini anlayalım. Doğayı koruyalım gibi söylemleri dilimize pelesenk ederken yaşam tarzımızı da buna göre değiştirelim, geri dönüştürelim, paylaşalım. Dünyayı ölümden kurtaralım.

bigumigu.com/Görsel: Yavaş Yaşa

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.