Dünya Gençleri ve Birbirinden İlginç Odaları

Güney Afrika doğumlu 30 yaşındaki yetenekli fotoğrafçı ve film yapımcısı John Thackwray şu an Paris’te yaşıyor ve çalışmalarını burada sürdürüyor. Thackwray’in 2010 yılında arkadaş çevresindeki kişilerin odalarını fotoğraflamasıyla başlayan uzun soluklu projesi My Room Project, pek çok farklı coğrafyadan 80’ler ve 90’larda doğan gençleri uyudukları odalarda fotoğrafladığı yolculuklarla dolu bir serüvene dönüştü.

Aralarında Amerika, Çin, Hindistan, Almanya, Suudi Arabistan, İran, Rusya ve Türkiye’nin de bulunduğu 55 ülke gezen ve gençleri hayatlarının büyük bir kısmının geçtiği odalarda fotoğraflayan Thackwray, modern ve gösterişli hayat tarzlarından, gösterişten tamamen uzak, az eşyalı, hatta kimi zaman yoksul hayatlar süren birçok gencin yaşam alanlarını en doğal haliyle görüntülemiş oldu. Gençlerin sosyo-kültürel geçmişleri, inançları, eğitim düzeyleri, hobileri, taraftarı oldukları takım gibi detaylar da objektife takıldı.

Fotoğrafçı, Budist tapınaklarından, Nepal’e; Amerikan yerlilerinin yaşadıkları odalardan, Filistin’deki mülteci kamplarına uzanan geniş bir yelpazede çekimler gerçekleştirdi. Gençler, odalarının tavanına yerleştirilen kameraya odanın tam ortasına oturarak tüm içtenlikleriyle, doğallıklarıyla poz verdi. Antropolojik ve sosyolojik önem taşıyan bu kıymetli proje, insanlara farklı yaşam tarzlarının varlığı hakkında farkındalık kazandırmak, eşitsizliğin yaygınlaşmasına ve yitirilmekte olan geleneklere dikkat çekmek için hazırlandı.

Oda #192 – ANDREEA, Bükreş, Romanya

Oda #256 – RYOKO, Tokyo, Japonya

Oda #24 – JOSEPH, Paris, Fransa

Oda #365 – LALU, Varanasi, Hindistan

Oda #665 – MARCELLO, La Paz, Bolivya

Oda #466 – ELAHE, Tahran, İran

Oda #290 – YUAN, Dali, Çin

Oda #219 – MALEEQ, New York, Amerika

Oda #829 – SALEH, Riyad, Suudi Arabistan

Oda #583 – AMARA, Chihuahua, Meksika

Oda #385 – PEMA, Katmandu, Nepal

Oda #205 – GULLE, İstanbul, Türkiye

Oda #313 – FHA, Ban Saingam, Tayland

Oda #711 – CLAUDIO, Rio, Brezilya

bigumigu.com

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.