Almanya 2030’da Elektrikli Araçlara Geçiyor

Almanya federal konseyi, benzinli ve dizel motorlu araçların 2030 itibariyle yasaklanmasına ilişkin oylamayı resmen yaparak resmileştirdi.

Otomobil sanayisinde markalarıyla Dünya’da liderliği sürdüren Almanya’da federal konseyin oylamasıyla birlikte tarihi bir devrim gerçekleşti. 2030 yılı itibari ile benzinli ve dizel araçlara yasak geliyor.

Karar nasıl işliyor?

Almanya federal konseyinin aldığı bu yeni kararla birlikte, üretilecek araçlar sıfır emisyon değerine sahip olmak zorunda olacak. Buda dizel, benzinli ve LPG araçların üretilemeyeceği, sadece elektrikli araçların üretimine izin verileceği anlamına geliyor.

Benzinli ve dizel araçlar 2030’a kadar mı kullanılabilecek?

Onaylanılan yasa, sadece üretim tarafını kapsıyor. Yani 2029’da bir benzinli veya dizel araç alırsanız, onu kullanmaya devam edebileceksiniz. Lakin 2030 itibari ile üretim yasaklanacağından ötürü, o tarihten sonra sıfır araç almak istiyorsanız kararınızı elektrikli araçlardan yana kullanacaksınız.

Bu kararın Avrupa’da yer alan diğer otomobil üreticilerini ve Avrupa kurallarını etkilememesine karşın Almanya’nın otomobil sektöründe sahip olduğu liderlikten ötürü diğer ülkelerinde benzer kararları kısa sürede alacağı tahmin ediliyor.

Aynı zamanda Avrupa komisyonunun dizel yakıtında gittiği vergi indirimi kullanıcıları dizel araç almaya teşvik etmişti. Özellikle 2010 yılından itibaren dizel araçların satışı artış gösterirken, üreticiler de satışlarını arttırmak amacıyla dizel modellerine daha ağırlık vermiş, hatta emisyon değerlerini düşük tutabilmek amacıyla yapılan bir takım hileler sonucunda emisyon skandalları baş göstermişti.

Avrupa komisyonunun zamanında yaptığı dizel vergi indirimine benzer bir durum, şimdide elektrikli araçlar için bekleniyor.

Bu karar aynı zamanda Paris İklim Anlaşması ile uyuşuyor. Anlaşmaya uymak için Almanya’nın 2050 itibari ile CO2 (karbon dioksit) salınımını %95 azaltması gerekiyor.

Otomobil üreticileri yeni modelleriyle hazırlıklı

Birkaç gün önce Paris Motor Show fuarında BMW, Mercedes, Renault, Volkswagen ve diğer birkaç marka daha elektrik yada başka türde bir yakıt kullanarak sıfır emisyon salınımı yapan konsept araçlarını tüketiciye göstermişti. Lakin yeni alınan bu karara ilişkin otomobil firmalarından henüz herhangi bir açıklama gelmedi.

Shiftdelete

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.