Şeytan Ayrıntıda Gizlidir – Ahmet Ümit

Türkiye’de polisiye dendiği zaman akla gelen ilk isimin (hatta yer yer tek isimin) Ahmet Ümit olduğu konusunda çoğu kişi hemfikirdir.

Konu Ahmet Ümit olduğundaysa, ismi bir hayli ünlü olan Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Türk polisiyelerindeki Ahmet Ümit etkisini yaratır diğer kitapların üzerinde.

Kitap-yazar karşılaştırmalarını geride bıraktığımızda içerisinde 18 ayrı Başkomser Nevzat hikayesi barındıran bir eser var önümüzde.

Konuyu okuma kolaylığı yönünden ele aldığımızda, ara vereceğiniz yerde hikayeyi bitirmiş olmanın cazip bir etkisi olduğunu kabul edebiliriz.

Agatha Christie’de de benzer örneklerini gördüğümüz kısa kısa birçok öyküden oluşan polisiyenin negatif yanıysa detay eksikliklerinde ortaya çıkıyor. Uzun uzadıya bir kanıtın evrilerek sonuca etki etmesi, bu tarzda yerini çoğu zaman esas karakterimizin kafasında yanan bir ışığa bırakıyor ve karanlıkta kalan malesef gerçekçilik oluyor.

Daha önceden örnekleyebileceğimiz Ahmet Ümit’in son kitaplarından ve tek hikayeyi barındıran Beyoğlu’nun En Güzel Abisi ile karşılaştırdığımızda detay eksiklikleri Şeytan Ayrıntıda Gizlidir’de fazlasıyla açığa çıkıyor. Zaman içinde evrilen karakterleri ve hatta Ahmet Ümit’i de ele aldığımızda, yazarın eserlerini kronolojik sırayla takip etmenin faydaları da kafanızda bir yerlerde belirmiyor değil.

Negatif bir tablo çizilmiş gibi bir etki olsa da, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir okuru kendisine hızla çeken ve hayli rahat okunan bir kitap. Türk edebiyatı ve polisiye severlerin olmazsa olmaz birleşimine hazır olun!

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar:

1 Response

  1. Sema Doğan dedi ki:

    tam bir efsane pollisiye örgüsüdür. kült ve efsane:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.