Apple Otomobil Projesini Askıya Aldı

Bloomberg’de yayınlanan bir habere göre Apple otomotiv ekibine 2017’nin sonuna kadar otonom araç sisteminin uygulanabilirliğini kanıtlaması için süre verdi. Platformun çalışmalara ne yönde devam edeceğine bu tarihten sonra karar verilecek.

Raporda Apple’ın hedefleri arasında ‘şimdilik’ kendi otomobilini üretmenin bulunmadığı ancak gelecekte kendi aracını üretmek ya da mevcut otomobil üreticileri ile iş birliği yapmak gibi seçeneklerden birisinin seçilebileceği vurgulandı.

Projedeki değişimin Ağustos ayından itibaren, aralarında 120 yazılım mühendisinin de bulunduğu yüzlerce çalışanın iş tanımının değişmesine, işten çıkarılmasına ya da kendi istekleriyle işten ayrılmasına sebep olduğu ifade ediliyor.

Çalışmalar durdurulmuş değil

Apple’ın otomobil ekibinin geri kalan üyeleri ise otonom yazılımlar, görüş sensörleri ve platformu gerçek dünya ortamlarında test etmek için simülasyonlar geliştiriyor. Apple’ın yeni hedefine yönelik olarak yeni elemanlar işe aldığı ve ekipteki çalışan sayısını sabit tuttuğu bildiriliyor.

Raporda Apple’ın ‘Project Titan’ olarak adlandırılan otonom araç projesinin gecikmeler ve iç anlaşmalar sebebiyle aylarca sorunlarla boğuştuğu belirtiliyor.

Yönetim değişikliği hedefi de değiştirdi

İddialara göre; Apple Car’ın başında yer alan Steve Zedesky bu yılın başında görevinden ayrılınca tüm sorumlulukları Apple’ın donanım mühendisliği yöneticisi Dan Riccio’ya verildi. Daha sonra uzun süredir Apple’da yöneticilik yapan Bob Mansfield Nisan ayında görevi devraldı ve projenin yönünü değiştirdi.

Bundan bir ay kadar sonra Mansfield Silikon Vadisi’nde yapılan ve yüzlerce Titan çalışanının katıldığı bir toplantıda strateji değişikliğini açıkladı. Mansfield projeyi incelediğini ve Apple’ın direkt olarak Tesla’ya rakip olacak bir araç üretmekten ziyade, bir otonom sürüş platformu üretmeye odaklanmasının daha doğru olacağına karar verdiğini söyledi.

Apple tarafından tasarlanan bir aracın 2020’de piyasaya sürülmesi fikri şimdilik askıya alınmış gibi görünse de şirketin ARGE planları önümüzdeki aylar ya da yıllar içinde değişebilir. Yine de Tesla CEO’su Elon Musk, Apple’ın kendi aracını 2020’ye kadar üretemeyeceğini ve bunun kaçırılmış bir fırsat olduğunu düşünüyor.

Mac Rumors, Dünya Halleri

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.