Kök Hücreden Kalp Üretildi

Sadece ABD’de kalp nakli için bekleyen 4 bin adet hasta bulunuyor ve bunlardan en fazla 2 bin 500 tanesinin önümüzdeki yıl uygun bir kalp bulabileceği düşünülüyor. Ameliyat için uygun kalp bulanları ise büyük bir tehlike bekliyor. Eğer vücut yeni kalbi kabul etmezse, bağışıklık sistemi ‘yabancı’ hücrelerle savaşmaya başlıyor.

Organ yetersizliğiyle mücadele etmek ve hastanın vücudunun yeni organı reddetmesini önlemek amacıyla bilimciler hastaların kendi hücrelerinden organ üretmek için çalışıyor. Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Tıp Okulu’nun ortak çalışması neticesinde araştırmacılar yetişkin hücrelerini kullanarak işlevsel bir kalp dokusu oluşturma amacına ulaşmaya bir adım daha yaklaştı.

Laboratuvarda üretilen dokular

Asıl amaç hastanın kendi dokularından çalışan bir kalp üretmek ancak henüz bu hedefe ulaşılmış değil. Çünkü organların kendilerine has mimarileri bulunuyor. Bu geliştirme işlemini laboratuvar ortamında gerçekleştirmek daha kolay çünkü hücrelerin istenilen şekilde büyümesini sağlayacak özel kalıplar bulunuyor.

Daha önceki çalışmalarda bilimciler, bir solüsyon yardımıyla organı, alıcının vücudunun reddedebileceği hücrelerden arındırmıştı. Bu işlem fare kalbi için gerçekleştirilmişti. Ayrıca zarar gören maymun kalbi dokusu da benzer bir yöntemle iyileştirilmişti. Ancak bu seferki çalışma insan kalpleri üzerinde yapıldı. Bağışçılardan alınan ve organ nakli için uygun olduğu belirlenen 73 kalp pek çok farklı hücreden arındırıldı. Daha sonra araştırmacılar yetişkin deri hücrelerini, pluripotent kök hücrelere dönüştüren bir sistem uyguladı. Pluripotent kök hücreler vücuttaki her tür hücreye dönüşebildiği için bu çalışmada da iki farklı kalp kası hücresi üretmek için kullanıldı.

İki hafta boyunca kalplere besleyici bir solüsyon vererek insan vücuduna benzer koşullarda kalplerin büyümesini sağlayan bilimciler, az gelişmiş bir kalbe benzeyen, iyi yapılanmış bir doku oluşturmayı başardılar. Bu dokulara elektrik şoku verildiğinde kalp gibi atmaya başladıkları görüldü.

Kalp üretimi için daha fazla çalışma gerekiyor

Bu çalışma laboratuvarda kalp dokusu üretmek üzerine gerçekleştirilen ilk çalışma değil ancak araştırmacıların çalışan bir insan kalbi üretme amacına şimdiye kadar en fazla yaklaştıkları çalışma olması bakımından önemli. Ancak araştırmacılar laboratuvarda kalp üretebilmek için çok daha fazla çalışma yapılması ve hücrelerin daha hızlı büyümesini sağlayacak bir yöntem bulunması gerektiğini dile getiriyor. Ayrıca laboratuvarda insan vücuduna benzer ortam yaratılması için daha fazla çalışmak gerekiyor. Neticede araştırmacılar hastanın vücudunun nakledilen kalbi reddetmesi riskini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Popular Science, Dünya Halleri

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor. | ali.bardakci@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.