Kaldırılan Atatürk Tablosu İçin Meclis’ten Açıklama

Darbe girişimi sırasında hasar gördüğü için kaldırıldığı iddia edilen Atatürk tablosu için TBMM’den açıklama geldi. TBMM Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, tablonun hasar gördüğü, onarım çalışması sonrası yerine asılacağı belirtildi.

TBMM Üyeler Lokantası ve lokantada bulunan Yaşar Çallı tarafından yapılan Atatürk resminin içinde ‘rakı’ bulunduğu gerekçesiyle kaldırıldığı, onun yerine bir televizyon asıldığı iddia edilmişti.

TBMM Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, iddialarının asılsız olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, “15 Temmuz gecesi gerçekleşen menfur darbe girişiminde en ağır hasarı Türkiye Büyük Millet Meclisi almıştır. 1994 yılında eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in, eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk’a hediye ettiği halı üzerine dokunmuş mareşal üniformalı Atatürk portresi muhalefet kulisinde, TBMM Başkanlarına verilen hediyelerin bulunduğu bölümde sergilenmektedir. Aynı saldırıda TBMM Üyeler Lokantası ve lokantada bulunan Yaşar Çallı tarafından yapılan Atatürk resminin çerçevesi de hasar görmüştür. Anılan resim hasar gördüğünden onarıma alınmış ve onarım çalışmalarının bitirilmesinin ardından yerine asılacaktır” denildi.

‘TELEVİZYON AYNI YERDEYDİ’

Açıklamada, haberlerde söz konusu tablonun yerine televizyon konulduğu iddiasının da doğru olmadığı, bahse konu televizyonun daha önce de aynı yerde bulunduğu ifade edildi.

Sputniknews

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.