Close

Irkçılığın Kökeni Keşfedildi Mi?

Beynin, kişilere olumsuz bilgi sunulduğunda çok daha güçlü tepki verdiği ve bunun ırkçılığın kökeninde yatan sebep olabileceği belirtildi. Sonuçları ‘Journal of Cognitive Science’ dergisinde yayımlanan araştırma, ırklar veya dini gruplarla ilgili basmakalıp yargıların toplumda neden bu kadar kolay yayıldığına yeni bir anlayışla yaklaşılabileceğini gösterdi.

Oxford Üniversitesi’nden Profesör Robin Murphy’nin liderliğindeki nörologların yürüttüğü araştırma, kişilere, bir grup hakkında olumsuz bilgi verildiğinde beyinlerinin buna çok güçlü tepki verdiğini, mevcut olumsuz görüşleri pekiştirdiğini ortaya koydu. Araştırma sırasında 22 katılımcıya, kurgulanan sosyal gruplar tasvir edildi ve bu grupların davranışları ana hatlarıyla tanıtıldı.

Bu sırada, beyinde anlamsal bellek, insan ve mekan çağrışımlarıyla ilgilenen ön temporal lobdaki hareketlilik gözlendi. Sonrasında katılımcılara, kurgulanan bu gruplar hakkında daha fazla bilgi içeren kaynaklar okutuldu. Katılımcılar, grubun ‘iyi’ olduğuna karar verdiğinde ön temporal lobdaki hareketliliğin azaldığı, öte yandan ‘kötü’ olduğuna kanaat getirildiğinde grupla ilgili olumsuz bilgi işlenirken beynin bu bölgesinin çok güçlü biçimde harekete geçtiği izlendi.

Araştırmanın bulguları, beynin, olumsuz bilgiyi işlerken çok daha fazla çalıştığını, hatta olumsuz görüşü pekiştirmek için çabaladığını ortaya koydu.

Sputniknews

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.