Close

Erkeklerin Yeniden Sevişmek İçin Zamana İhtiyacı Var

Erkeklerin pek çoğu başarılı birleşmeden sonra paydos edip, “iyi geceler” demeye hazırlanıyor. Peki ya partneriniz tekrarını istiyorsa?

Kadınlardan farklı olarak erkekler tekrar sevişmek için refrakter periyotu göz önüne almak durumunda. Bu son orgazmınızdan sonra tekrar boşalabilecek ve orgazm olabilecek zamana kadar yaşanan geçiş süresidir.

Weill Cornell Tıp Fakültesi’nden ürolog Dr. Richard K. Lee’ye göre filmlerde gördüklerinizin aksine, bir cumartesi gecesi bir kaç saat içinde yaşanacak 3-4 sevişme aslında pek çok erkek için gerçekçi değil.

Dr. Lee’ye göre “Eğer 14 yaşında değilseniz, boşaldıktan sonra tekrar erekte olmanız için en az 1-2 saate ihtiyacınız var.”

Refrakter periyodun ne kadar süreceğine dair ne datalar mevcut değil. Fakat Journal of Sexual Medicine dergisinin değerlendirmesine göre, süreler 30 dakika ile 24 saat arasında değişiyor ve yaşla beraber yükseliyor. Araştırmalar bu gecikme sürelerinin neden yaşandığından tam olarak emin değiller. Fakat yapılan araştırmalar orgazm sonrası yaşanan prolaktin hormonu (uyarılmayı ve boşalmayı engeller) patlamalarının etkili olabileceğini söylüyor.

Bazı hayat tercihleri de etkili olabilir. Dr. Lee’ye göre alkol tüketimi ve düzenli mastürbasyon tekrar şarj olma sürenizi daha da uzatabilir.

Fakat eğer tekrar fonksiyona geçebilmeniz günler sürüyorsa Dr. Lee’nin tavsiyesi bir uzmana görünmek.

Uzmanlar sertleşmenizin ve aksiyona geçmenizin önündeki engellerin hayat tarzıyla alakalı mı yoksa rahatsızlıkla alakalı (örneğin stres, ilaç yan etkileri, kalp rahatsızlıkları gibi ) olup olmadığını değerlendirip yardımcı olabilirler.

Men’s Health

Sezin Nil Tufan Bardakçı

Her şey için yeterli olduğu sanılır ama Nil için satranç oynamak elde ettiği şampiyonluklara rağmen sadece fazla iddialı bir hobiden ibaret. Yeterince zeki olduğunu göstermek yerine herkesin iyi olabilmeyi bu kadar dilediği bir oyunu kendisine iktisata yönlendiren bir analitik düşünce kaynağı olarak yorumluyor. Çok düşünüp az konuşuyor ve çok okuyup az yazıyor. Hayatın ona gelişini doğru yorumlayana kadar olanları saymazsak İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat Bölümü mezunluğundan pek de haz etmiyor. Oyunun kurallarına aykırı bir “rok” daha deyip onu yenilmez satranççı kimliği Colly’e hapsetmeden hayatta savrulmayı umuyor. Maroon 5 eşliğinde. | nil.tufan@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.