Önce Marş, Sonra Film!

Hindistan’da Yüksek Mahkeme, ülkedeki sinemalarda filmler ekrana gelmeden önce ulusal marşın çalınmasına karar verdi.

Hindistan medyasının, ülkedeki savcıların açıklamasına dayandırarak yaptığı haberlerde, tüm sinemalarda filmlerden önce Hindistan bayrağı eşliğinde marş çalınmasına hükmedildiği aktarıldı. Savcılıktan yapılan açıklamada, her film öncesinde ulusal marş okunmasına ilişkin kararın 10 gün içinde uygulamaya konulacağı ve izleyicilerin marş çalınırken ayakta durması gerektiği belirtildi.

Haberlerde, savcıların, “Kişiler, bireysel özgürlük kavramlarını bırakıp vatanseverlik duygusuna sahip olmalıdır” sözlerine yer verildi. Mahkeme kararı, sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Hindistan’da 29 eyaletin marşla ilgili kendi kanunları uygulanıyor.

Ülkede 1960’lı ve 70’li yıllarda yürürlükte olan marş okunması kuralı daha sonra kaldırılmıştı. Maharashtra eyaleti 2003 yılında, bölgedeki sinemalarda ulusal marşın çalınmasını zorunlu hale getirmiş ancak geçen yıl, Madras Yüksek Mahkemesi, Tamil Nadu eyaletinde benzer bir uygulamanın yürürlüğe konulmasına karmaşa çıkarabileceği gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Hindistan’da ‘Jana Gana Mana’ 1950’de ulusal marş olarak kabul edilmişti.

Sputniknews