Teknoloji ile Hayatımıza Giren Kelimeler

Gelişen teknoloji sadece hayatımızı kolaylaştırmıyor günlük hayatımızı da köklü bir şekilde değiştiriyor. Teknolojinin hayatın her alanında yer almaya başlaması günlük konuşmalarımızı da etkiliyor. Teknolojinin gelişmesi ile daha önce var olmayan pek çok kelime de günlük hayatımızda yer bulmaya başladı. İşte onlardan birkaçı…

BINGLE-WATCH

BINGLE-WATCH

Bingle-Watch: Kişinin birden fazla televizyon dizisini tek seferde izlemesi için üretilen kelime.

BRICK

BRICK

Brick: Dilimize tuğla olarak çevrilse de bu kelime sıklıkla akıllı telefonların işlem yapamaz hale gelmesi durumunda kullanılıyor.

CATFISH

CATFISH

Catfish: Online ortamda olmadığı bir kişi gibi davranan kullanıcıya verilen isim.

LISTICLE

LISTICLE

Listicle: Liste formatında hazırlanan online makaleler son zamanlarda böyle adlandırılıyor.

CLICKBAIT

CLICKBAIT

Clickbait: online platformlara trafik almak için yapılan sahtekarlıklara verilen isim.

YOLO

YOLO

YOLO: YOLO yani ‘You Only Live Once’ (Sadece bir kere yaşarsın) yeni teknoloji jenerasyonun en çok kullanıdığı kelimelerden biri.

SELFIE

SELFIE

Selfie: Belki de son yıllarda duymaya başladığımızı kelimelerin başında gelen bu kelime Türkçç’ye ‘öz çekim’ olarak girdi. İngiltere’nin saygın üniversitelerinden Oxford, “Bir kişinin telefon kullanarak kendi fotoğrafını çekmesi” anlamına gelen “selfie”yi 2013 yılının sözcüğü ilan etmişti.

CHATBOT

CHATBOT

Chatbot: İnsanlarla sohbet edecek bir programa verilen isim olan bu kelime de oldukça yeni. Oxford’un finale bıraktığı kelime de özellikle bilişim sektöründe oldukça sık kullanılıyor.

EMOJI

EMOJI

Emoji: Özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ile hayatımızın değişmez bir parçası olan emoji’ler ise 2015 yılında Oxford tarafından yılın kelimesi seçilmişti.

NTV

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Merve Deniz

Serinletici'ye ismini veren serinletici ve viral içerik editörlüğü yapan Merve Deniz, İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Serinletici'de haber çevirilerine de yardımcı olan Merve’nin en büyük hobisi fotoğrafçılık. Geleceğe yönelik fotoğrafçılık hedefleri arasında fortfolyosunu online bir sergiye dönüştürmek de var. Kendisini tanımlamada -fotoğrafçılıktan bile önce- ilk kelime olarak “kedisever”i seçen Merve, halen İzmir’de yaşıyor. | merve.deniz@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.