99 Milyon Yıl Sonra Keşfedilen Dinozor Fosili

Myanmar’da tüylü bir dinozora ait olan kuyruk, neredeyse tamamı korunmuş halde kehribar içinde bulundu.

Dinazor ilüstrasyonu

Bilim dünyasında büyük heyecan yaratan ve biyoloji alanında yeni bir pencere açacağı düşünülen bulguda, “kan kalıntıları” da keşfedildiği açıklandı.

Yapılan incelemede kuyruk tüylerinin dışta kestane rengi içeride ise beyaz olduğu anlaşıldı.

Tüy Fosili

Current Biology dergisine keşif ile ilgili yazı yazan Ryan McKellar, BBC’ye yaptığı açıklamada, “İlk kez kehribar içinde bir dinozora ait böylesine kalıntıyı bulduk” dedi.

Kemikleri, derisi ve tüyleri ile korunan dinozor kuyruğunun keşfi ise şans eseri gerçekleşti.

Çin Yerbilimleri Üniversitesi’nden Lida Xing isimli bir bilim adamı, kuyruğu Myanmar’da bir kehribar pazarında keşfetti.

Satıcı tarafından cilalanmış ve parlatılmış halde satışa konulan 99 milyon yılllık kehribar içindeki kalıntının ise serçe büyüklüğünde bir dinozora ait kuyruk olduğu ortaya çıktı.

Kehribarda dinazor kuyruğu

Dinozor kalıntısı üzerindeki ilk çalışmayı yayınlayan Kanadalı bilim adamı Ryan McKellar, tüylü dinozorun ağaç reçinesine, canlı haldeyken yapışmış olabileceğini düşündüren bulgular elde ettiklerini açıkladı.

Londra Doğal Tarih Müzesi’nden Paul Barrett ise, “güzel fosil” olarak adlandırdığı keşfin önemini şöyle tanımladı;

“Daha önce de kehribar içinde tüyler bulunmuştu. Ancak bu bulguyu özel yapan, ilk kez bir kuş dinozorun kuyruğu, anatomisini ortaya koyacak şekilde 3 boyutlu olarak bulunmuş olması.”

Keşfin yapıldığı Myanmar’da 2000 yıldır kehribar üretimi yapılıyor. Ülkenin kehribar çıkarılan kuzey doğu bölgesine son 20 yıl içinde bilim insanları odaklanmış durumda.

BBC

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Sinem Bekler

Çeşitli gazetelerde muhabir olarak çalışan Sinem, yayıncılığın geleceğini online medyada görmesiyle son dönemdeki çalışmalarını bu yöne kaydırmaktan bir an bile kuşku duymadı. İşletme Bölümü mezunu olan Sinem, kültür sanat dünyasıyla da yakından ilgileniyor ve kendini tam bir başak kadını olarak nitelendiriyor. | sinem.bekler@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.