Örümcek, Adını “Seçmen Şapka”dan Aldı

J.K. Rowling’in popüler kültüre yaptığı katkı, bilim alanında da hızla devam ediyor.

Mumbai’de araştırmacılar yeni keşfettikleri bir örümcek türüne Harry Potter dünyasından yola çıkarak “Eriovixia gryffindori” ismini verdiler.

Bu kararda kuşkusuz en önemli unsur, örümceğin Godric Gryffindor’ın şapkası Seçmen Şapka’ya olan şaşırtıcı benzerliği oldu.

Konuyla ilgili Twitter’dan açıklama yapan J.K. Rowling ise “onur duydum, yeni bir fantastik canavar keşfettiğiniz için tebrikler” ifadelerini kullandı.

Eriovixia gryffindori’yi keşfeden araştırmacılardan Javed Ahmed, gençliğinde Harry Potter kitaplarına hayran olduğunu ve bu küçük örümcekle karşılaştığında aklına ilk gelenin sihirli Seçmen şapka olduğunu dile getirdi.

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.