Çin, Fildişi Ticaretini Bitireceğini Duyurdu

İnsan dışındaki tüm canlıların kaderi ne acı ki insan evladının insafına kalmış. Empati yetilerimiz köreldikçe, etrafımızdaki tüm canlılara yaptığımız eziyetin seviyesini sürekli olarak arttırıyoruz. Örneğin son üç yılda 100.000 filin, fildişi uğruna katledildiğini biliyor muydunuz?

An African Safari

Afrika’dan gelen fildişinin en çok satıldığı ülke Çin. Ülkede fildişine sahip olmak bir statü sembolü olarak görülüyor. Fakat görünen o ki, 2017 itibariyle bu gidişata bir dur denecek: Çin, yıl sonuna kadar fildişini işlemeyi ve ticaretini yapmayı tamamen bitireceğini duyurdu.

Bilim insanları fillerin kaderini Çin’in belirleyeceğini düşünüyor. Çünkü her yıl en az 20,000 filin katlediliyor olması, 35 yılda fil popülasyonunu 1,2 milyondan 40-50.000’e düşürmüş durumda. Çin’in fildişini satın almayı kesmesi demek, bu sürekli katliamın büyük bir darbe alması demek. Vietnam gibi yakındaki piyasalarda aynı düzenlemenin yapılmaması ise endişe uyandırıyor. Fildişi satın almak isteyenlerin çevre ülkelere gidebilme ihtimali söz konusu.

nolm.us