Serinletici Sinema Kulübü: Miss Pettigrew Lives for a Day

Pazartesi sendromunu bir köşeye fırlatın, iş yorgunluğunu üzerinizden çıkarıp kirli sepetine atın, her ne yapıyorsanız şu anda bırakın ve Miss Pettigrew’nun hayatını değiştiren o muhteşem güne tanık olun.

Serinletici Sinema Kulübü, gökyüzünden salınarak inen kar tanelerine, Miss Pettigrew Lives for a Day filmi ile eşlik ediyor…

FI9lzeciuUyccb_1_a

Ah Miss Pettigrew ahh!
Evet öyle biriydi Miss Pettigrew. Bir papazın kızıydı, doğru yoldan şaşmazdı. Yanlış bir şey gördüğünde muhakkak müdahale ederdi. Ve ne yazık ki bu da ona pahalıya patlardı. Mürebbiye olarak çalıştığı ailenin yanındaki işine ‘masumane birkaç müdahale’ nedeniyle son verilmişti.

x950 (1)

Sıradan hayatlara ışıltı gerekir. Bazen.
Kısa zamanda üç işvereni ile yol ayrımına gelen Miss Pettigrew, Miss Holt’un şirketine yeni bir iş başvurusunda bulunmuştu. Ama ne yazık ki bu kadar çok şikayet alan birine daha fazla taviz yoktu. Tehlike çanları Miss Pettigrew için çalmaya başlamışken, masanın üzerinden yürüttüğü bir adres ile hayatının değişmesi nasıl mümkün olabilirdi ki? Ama olmuştu işte. Hem de büyük bir zevkle!

dressing-gown2

Delysia Lafosse’un sahnesi başlıyor!
Miss Pettigrew, kaderini değiştirecek zile doğru uzanmıştı. Bir iki kez zili çaldıktan sonra karşısında sabahlıkla duran afallamış kadın buluvermişti. Hızlı bir tanışmanın ardından apar topar işe koyulmaları gerekmişti. Keza aktris Delysia’nın yukarıda bir sevgilisi vardı ve diğer sevgilisi Nick de yoldaydı. Bir de tabii sevimli Michael vardı; ama onun sahnesi henüz gelmemişti.

miss-pettigrew-miss-pettigrew-lives-for-a-day-25-02-2009-07-03-2008-24-g

‘Tanrı vergisi’
Miss Pettigrew’nun akılcı tutumu sayesinde Delysia sevgililerinin talihsiz karşılaşmasından kıl payı kurtulmuştu. Ne var yani, hem zenginlik içinde yaşayıp hem de en güzel rolü kapamaz mıydı? Gençti, güzeldi, Tanrı vergisi büyüleyici bir sesi vardı. O tam anlamıyla bir star olmak için yaratılmıştı… Ve olacaktı da!

miss-pettigrew-miss-pettigrew-lives-for-a-day-25-02-2009-07-03-2008-26-g

Nasihat mi? Ne kadar da eski moda bir söz!
Delysia ve Miss Pettigrew, öğleden önce arkadaşlıklarını bir hayli ilerletmişlerdi. Öyle ki öğleden sonra Miss Pettigrew, Delysia’ya nasihatler vermeye bile başlamıştı. Bu laflar Delysia’nın bir kulağından girip diğerinden çıkıyordu. Ne de olsa akşamki parti için hazırlanmalıydı; böyle konuları düşünecek zamanı yoktu.

x950 (3)

İpek bir kumaşın büyüsü…
Delysia’nın düşünecek zamanı olmasa da Miss Pettigrew’yu güzelleştirecek zamanı vardı. İpek bir elbise ve saçlarda uçuşan birkaç dalga ile Genevieve Pettigrew bambaşka birine dönüşmüştü. Uzun zamandır hayat mücadelesiyle boğuşurken, kendini güzel hissetmenin nasıl bir duygu olduğunu unutmuştu. Aynada gördüğü bu alımlı kadın muhakkak başka biri olmalıydı…

qqq

Yanlışlar üzerine bir hayat kurulabilir mi?
Genevieve Pettigrew’nun unutmadığı şeyler de vardı tabii… Hayatında bir kez aşık olmuştu ve bu büyük mutluluğun büyük bir kayba dönüştüğü anı, hiçbir zaman unutmamıştı. O zamandan beri kalbi bu büyük aşk için gözyaşı döküyordu. Aynı şeyi Delysia’nın da hissetmemesi için çırpınıyordu.

Eğer Delysia Sevimli Michael’ı kaybederse, bir daha mutluluğu bulamayacaktı. Ne şöhret ne de para; ona Michael’ı unutturamayacaktı.

gold-dress

‘Sadece bir gün’
Kendi hayatından ziyade Delysia’nın mutluluğu için çırpınan Miss Pettigrew, hiç beklemediği bir anda kalbinin yeniden attığını hissedivermişti. Sadece bir günde, hem Delysia’nın hem de Genevieve’in hayatları değişmişti. Bu iki kadının bir araya gelmesi, hayatta olabilecek en güzel şeylerden biriydi. Eksikler yerine oturmuş, yanlışlar doğru ile yer değiştirmişti.

Hafife almayın, sadece bir film deyip geçmeyin. Günün birinde sizin de ‘bir gün‘ yaşamınızda böyle unutulmaz anlar olacaktır. Hatta belki de olmuştur bile…

İyi seyirler!

pageD

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

4 Responses

 1. Sezin Nil Tufan Bardakçı dedi ki:

  Bodoslama direk izledik Tuval’le. Delysia Lafosse’un haşarı uçarı yapısını ve mutluluğunu dengeleyecek biri hayatında olmasa bu kız bir köşe başına atılır oradada kalırdı. Her ne kadar Lafosse Pettigrew’u sokaktan kurtarmış gibi görünsede Pettigrew mecbur kendinden başlayarak Lafosse’u hayata ve aşka bağlıyor.

 2. Sezin Nil Tufan Bardakçı dedi ki:

  Nevalciğime tebriks.

 3. kararsızlık tohumları dedi ki:

  çok bilinmeyen ama kaliteli filmler arasında sayılabilecek film.

 4. Sema Doğan dedi ki:

  Kullandığı dönemin imkanlarını çok güzel yansıtan bir film. Bayan Pettigrew’un maceralarını 1 günden fazla izlemek isterdim o ayrı konu. Çok güzeldi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.