‘Mars’ta Yaşayabilen’ Canlı Bulundu

Bilim adamları Mars’taki hayat koşullarının birebir oluşturulduğu bir laboratuvarda hayatta kalabilen bir canlı keşfetti.

Metanojen adı verilen bir grup mikroorganizma Kızıl Gezegen’in koşullarına göre düzenlenmiş bir laboratuvarda hayatta kaldı.

Arkansas Üniversitesi’nden astrobiyologlar tarafından yapılan deneyde belki küçük yeşil adamların olduğu kanıtlanamadı ama gözle görülemeyen bazı canlıların var olabileceği anlaşıldı.

mars (2)

Mars’da Curiosity metan bulmuştu. Dünyadaki metanın büyük bölümü yaşan organizmalar tarafından üretiliyor. Bunun üzerine harekete geçen bilim insanları aynı durumun Mars’ta da mümkün olabileceğini düşündü.

Laboratuvarda yapılan deneyler Dünya’da metan oluşturan metanojen mikroorganizmalarının Mars koşullarında hayatta kalabileceğini gösterdi.

Dünya üzerindeki metanojenler oksijensiz çökeltilerde, bataklıklarda, göllerin diplerinde, hayvanların sindirim yollarında yaşayabiliyor. Yani hayatta kalabilmek için oksijene ya da fotosenteze ihtiyaç duymuyorlar.

mars (3)

Daha önce de Florida Üniversitesi’nden bilim adamları Rusya’da 12 metre derinlikten topladıkları bakterileri Mars’ın basınç miktarına uygun biçimde tutmuş ve ‘carnobacterium’un hayatta kaldığını tespit etmişti. Öte yandan deneyda kullanılan 10 bin bakteri kolonisinden sadece 6 tanesi büyümeyi başarabilmişti.

CNN

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.