Pac-Man’in Babası Hayatını Kaybetti

Bu sabah oyun dünyasını üzecek bir haberle uyandık. Dünyanın en popüler oyunlarından biri olan Pac-Man’in babası ve Japon oyun şirketi Namco’nun kurucusu Masaya Nakamura, 91 yaşında hayata veda etti.

“Pac-Man’in Babası” olarak tanınan Nakamura’nın 22 Ocak’ta hayatını kaybettiği açıklandı. Namco Nakamura’nın ölüm nedeniyle ilgili bir bilgi paylaşmadı. 80’li yıllarda Toru Iwatani isimli tasarımcı tarafından geliştirilen Pac-Man oyunuyla oyun dünyasında büyük başarılar elde eden Namco, oyunu Japonya’da Puck-Man olarak yayınlamıştı.

P harfini F harfi ile değiştirerek küfür oluşturması nedeniyle oyun Amerika’da Pac-Man olarak yayınlanmıştı. Google’ın 2010 yılında bir jest yaparak logosunda Pac-Man’i oynattığını hatırlatmakta yarar var. iOS ve Android platformlarında da yayınlanan Pac-Man oyun dünyasının en sevilen yapımlarından biri olduğunu söyleyelim.

Pac-Man bununla birlikte tarihin en çok satan arcade oyunu olarak dünya oyun tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu da belirtmekte yarar var. Nakamura Namco isimli şirketi 1955 yılında Nakamura Manufacturing Ltd. adıyla kurmuş ve ardından Namco adını vermiştir. Yokohama’daki bir mağazanın üstünde iki adet elektrikle çalışan atın üretimine başlayarak 1955 yılında kurulan Namco’nun Eylül 2005 tarihinde Bandai ile birleşmesi sonucu Bandai Namco Games kurulmuştur. Şirketin merkezinin Tokyo’nun Öta semtinde yer aldığını belirtelim.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.