Dedikodusunu Yaptığınız İnsanlar Neden Sizden Daha Mutlu?

Hepimiz gün içinde birçok şeyi merak ediyoruz. Bazen merak ettiğimiz ve hakkında konuşmak istediğimiz konular, başka insanların hayatları da olabiliyor. İlk bakışta cazip gelse bile aslında başkaları hakkında dedikodu yapmak sizi mutsuzluktan başka bir yere götürmez.

Close-up of young female friends gossiping in the living room at

Dedikodusunu yaptığınız insanlar ise her zaman imrendiğiniz o huzur ve mutluluk içinde yaşamlarına devam eder. Neden mi? İşte dedikodusunu yaptığınız insanların sizden daha mutlu olmasının nedenleri:

1. Zamanlarını başkaları hakkında konuşarak harcamazlar
“Büyük insanlar fikirleri, ortalama insanlar olayları, küçük insanlar ise başkalarını konuşur.”

Bu sözü daha önce duymuşsunuzdur. Dedikodusunu yaptığınız o kişi, bu denklemdeki büyük insanlar arasına giriyor çünkü o kendisi olmakla meşgul, kendini geliştiriyor. Bu yüzden de mutlu bir insan.

o-HAPPY-WOMAN-SUN-facebook

2. Dedikoducu insanları etraflarında bulundurmazlar
Mutluluğunuz ve duygusal durumunuz büyük ölçüde etrafınızdakilerle de ilişkili. Etrafınızda dedikoducu insanlar çoğunluktaysa, siz de daha fazla dedikoduya yönelebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın, dedikodu aslında zehirli bir şeydir.

Eğer dedikodusunu yaptığınız kişilerin sizden veya başkalarından bahsettiğini duymuyorsanız, bunun sebebi büyük olasılıkla onların yapacak daha iyi şeyleri olmasından kaynaklanıyordur. Eğer çok fazla dedikodu yapıyorsanız, etrafınıza bir bakın ve gerçekten mutlu olup olmadığınızı sorgulayın.

o-WOMEN-LAUGHING-facebook

3. Taraf tutmazlar
İnsanlar dedikodu yaptıklarında aslında bir taraf da seçmiş olurlar. Bir inanışın veya bir fikrin etrafında toplanmaya başlarlar. Bu fikir veya inanış zorluklarla karşılaştığında ise mutsuz olup “Ne cesaretle bizi zorluyor” hissine kapılırlar.

Toplumlar da aynı bu şekilde mutsuz oluyor. Oysa dedikodu yapmakla vakit kaybetmeyi bırakıp duyduğunuz her şeye inanmak yerine kendi fikirlerinizi önemsemeye başladığınızda, çok daha fazla mutlu olabilirsiniz.

556cd5ecba29db715d46c6bd886d539d

4. Öğrenerek kişiliğini geliştirirler
Dedikodu sizi hiçbir yere götürmez. Dedikodudan hiçbir şey öğrenemezsiniz. Dedikodu yapmaktan hiçbir zarar görmeseniz bile en azından sizi yargılayıcı bir insan yapar.

Peki dedikodusunu yaptığınız o kişi ne mi yapıyor? İnsanları yargılamayı öğrenmek yerine daha üretici şeyler yapıyor. Bir şeyler öğreniyor. Olayları ve fikirleri özümseyip bunlar üzerine çalışıyor. Kendini geliştiriyor. Bir insan kendini geliştiriyorsa mutlu olur.

Smiling woman

5. Yalan söylemek zorunda kalmamanın gururunu yaşarlar
Dedikodu yapan yalan söyler. Bu değişmez bir gerçektir. Dedikodu yaparken birçok şey olduğundan daha abartılı anlatılır. Bir yalancı da hayatta hiçbir zaman mutlu olamaz çünkü her zaman bir boşluğu doldurmak için konuşur. Dedikodusunu yaptığınız insanlar ise bunun
yerine daha anlamlı konuşmalar yaptıkları için daha mutlular. Onların yarım yamalak gerçekler veya amaçsız yalanlardan oluşan konuşmalara ihtiyaçları yok.

o-CONTENT-WOMAN-facebook

6. Arkadaşlarına güvenirler
Dedikoducu insanların çevresindekiler de kendisi gibi dedikoducu olur. Bu yüzden her seferinde içlerinden “Acaba bu insanlar benim hakkımda da konuşuyor mu” düşüncesi geçer. Bir insan başkasından şüphe duymaya başlıyorsa mutlu olması mümkün değildir. Dedikodu yapmayan birinin ise böyle şeylere ihtiyacı olmaz çünkü etrafındaki arkadaşlarının da gerçek arkadaş olduğunu bilir.

7. İş yerinde huzurlu olurlar
Küçük ve gizli hesaplaşmalar her iş yerinin sorunlarından biridir. Çalışanlar, dedikodu yaparak iş yerini daha kötü bir yer haline getirir. Dedikodu yaparak vakit kaybetmeyen insanlar ise bu gizli hesaplaşmalardan uzak kalmayı başarır. Sadece kendi işine odaklanıp
mutlu bir insan olabilirler.

happy-woman-worker

8. Başkalarına karşı yardımsever ve kibar insanlardır
İnsanlar dedikodu yaptıkça, o kişi hakkındaki olumsuz görüşleri içselleştirirler. Sonucunda ise dedikoducu insanlar kibarlıklarını da yitirirler. Oysa başkalarına karşı yardımsever ve kibar bir insan olursanız, daha mutlu olabilirsiniz. Kibarlık yüzünden mutsuz olan kimse
yok.

9. Saygı duyulan insanlardır
Dedikoducu insanlara kimse saygı duymaz çünkü onlar da başkalarına saygı duymanın ne olduğunu bilmez. Eğer saygı duyulan bir insansanız, başkaları sizden sadece iyilikle bahseder.

uplifers.com

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.