‘Dünyanın En Eski Emojisi Bulundu’ İddiası

Slovakya’da 17. yüzyıldan kalma bir belgede gülen yüz emojisine benzer bir şekil keşfedildi.

1014014781

Slovakyalı ulusal arşiv yöneticilerinin bilinen en eski emojiyi buldukları iddia edildi. Trençin kasabasındaki arşiv belgeleri üzerinde keşfedilen gülen yüz emojisine benzer şeklin 17. yüzyıldan kalma olduğu belirtildi.

TYJT

Haberi duyuran Trençin Arşiv Dairesi Müdürü Peter Brindza, “1635 tarihli belgede noter Jan Ladislaides’in imzasının yanında gülen bir yüz bulduk” dedi. Sembol tam olarak mutlu bir yüze benzemese de, Brindza, Ladislaides’in ekonomik problemleri bulunmadığını ve imzaladığı belgeden memnun olduğunu söyledi.

YTKRT

​Söz konusu şeklin bugünkü emojilerin atası olduğu yönündeki iddialar karşısında temkinli konuşan Brindza, “Dünyanın veya Slovakya’nın en eski gülen yüzü mü bilmiyorum fakat Trençin bölgesindeki en eskilerden biri olduğu kesin” dedi.

Şimdiye kadar bilinen en eski gülen yüz figürü Robert Herrick’in 1648 tarihli ‘To Fortune” isimli şirinde bulunmuştu. Fakat sonrasında bunun o dönemlerde kullanılan bir tipografi özelliği olduğu anlaşılmıştı.

Sputniknews

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.