Serinletici Sinema Kulübü: Cast Away

Hayatımız boyunca sahip olamadığımız şeylerin peşinden koşup durduk. Daha iyi bir hayat için para kazandık; ama harcamaya zaman bulamadık. Sevdiklerimizi ihmal ettik, şimdiki zamanı hep ‘bir sonraki gün’e erteledik. Anı yaşamaktansa, gelecekten medet umduk. Ve fazlasıyla yorulduk… Hayatımızı yaşamamız gerekirken hep yorgunluktan uyuyakaldık. Taa ki Serinletici Sinema Kulübü saatine kadar…

Sinema kuşağında haftanın filmi Cast Away, unutmaya yüz tuttuğumuz duyguları hatırlatacak. Bizi silkeleyip kendimize getirecek. Neyin önemli olduğunu anımsatacak ve de mücadele etmeyi asla bırakmamamız gerektiğini anlamamızı sağlayacak.

maxresdefault

Hayatta her şeye sahip olabilir miyiz?
Mutlu bir aile, güzel bir sevgili, iyi bir iş… Bunların hepsine sahipti Chuck Noland. Zaman dışında! Güzel hayatını yaşamak için hiç vakti yoktu. Ailesiyle ancak özel günlerde bir araya gelebiliyordu. Sevgilisi ile evlilik planları yapıyor ama bir türlü ciddi bir adım atmak için gerekli fırsatı bulamıyordu. Çünkü zamanla yarışıyordu!

aLH0rY0

Tik-tak tik-tak, zaman geçiyor!
Uluslararası kargo firması FedEx’in başarılı ve hırslı bir çalışanıydı Chuck. Bütün yaşamını ‘saate’ göre planlıyordu. Daha doğrusu ‘iş saatine’ göre… Ailesine de kız arkadaşına da değer veriyordu aslında; ama onun için asıl önemli olan işiydi. İşteki başarısı, hayatındaki tüm olumsuzlukları kapatıyordu. Hemen hemen…

cast_away_02

Bazen planlar tutmayabilir…
Bir aile yemeği sırasında Chuck’ı çağrı cihazı ötmeye başlamıştı. Bunun ne anlama geldiğini Chuck da Kelly de biliyordu: Ayrılık vakti gelmişti. Vedalaşmaları sırasında Kelly, Chuck’a çok özel bir hediye vermişti. Bu hediyenin Chuck için hayati bir önem taşıyacağından habersizdi.

Chuck ise uçağa doğru giderken geri dönerek Kelly’ye bir yüzük kutusu uzatmış ‘hemen döneceğim’ demişti. Amacı uçağa yüklenen kargoları bir an önce sahiplerine ulaştırmaktı. Bu işi yoluna koyunca hayatına kaldığı yerden devam edecekti… Keşke bütün planlar böyle mükemmel bir şekilde sonuçlansaydı.

aaa

Kimse yok mu?
Kötü hava şartları, kaderimizi değiştirebilir. Soğuk havada donabilir, sıcak havada bayılabilir ve fırtınalı bir havada uçağımız düşebilir. İşte hayat bu kadar trajik olabilir. Chuck Noland’ın da içinde bulunduğu kargo uçağı fırtına nedeniyle rotasından sapmış ve okyanusa çakılmıştı. Bu çarpışmadan sağ olarak kurtulmayı başaran Chuck, dalgalarla sürdürdüğü mücadelenin sonunda kendini ıssız bir adada buluvermişti.

Tom Hanks In 'Cast Away'

Umudunu yitirme!
Chuck bu adadan kurtulmanın yollarını ararken bir yandan da hayatta kalmaya çalışıyordu. Aklındaki en önemli şey Kelly’ye ulaşmaktı. Çünkü ona geri döneceğini söylemişti ve ne olursa olsun dönmeliydi. Bunun için de umut etmekten vazgeçmedi.

tom-hanks-cast-away

…Yıllar sonra
Dört yıl geçmişti ve Chuck hala adaya hapsolmuş bir şekilde yaşamını sürdürüyordu. Saçları uzamıştı, bir hayli zayıflamıştı ve adada geçirdiği yalnız yıllar onu hırçınlaştırmıştı. Voleybol topu Wilson onun en yakın arkadaşı olmuştu. Adada geçirdiği günlere onunla konuşarak katlanıyordu. Balık tutuyordu, hindistan cevizlerini yiyordu ve yalnızlığın tadını çıkarıyordu(!)…

Ne de olsa bu adada saatler durmuştu ve yapılacak hiçbir şey yoktu…

Free download bluray 1080p 720p movie google drive Cast Away, USA, 2000, Robert Zemeckis, Adventure, Drama, Tom Hanks, Helen Hunt, Paul Sanchez 2

Akıntılar bazen iyi şeyler de getirebilir.
Günün birinde dalgalar Chuck Noland’ın bulunduğu kıyıya birkaç işe yarar parça getirdi. Chuck artık bir sal yapabilir ve bu adadan kurtulabilirdi. Sonsuza dek bu adada yaşamaktansa risk almaya değerdi. Hele ki Kelly’ye kavuşmak için her şeyi göze alırdı.

1b0953c0c4c26678f4b8f3813adddb3e

‘Hemen döneceğim demiştin’
Chuck Noland’ın zorlu yolculuğu, bir geminin onu bulmasıyla sonuçlanmıştı. Tüm dünyanın öldüğünü düşündüğü Chuck, bir kahraman gibi karşılanmıştı ama onun asıl görmek istediği Kelly idi… Yıllar boyu bu kadının hayali ile hayatta kalmayı başarmıştı ve sonunda ona kavuşacaktı.

wgwr

Eğer…
Tabii bunların hepsi birer plandı. Chuck’ın planları bugüne kadar pek tutmamıştı. İşine ayırdığı değerli zamanından geriye kalan tek şey pişmanlıktı. Kelly’ye söylediği şu cümle, yaşamlarının sonuna dek her ikisinin aklından da çıkmayacaktı:

“Kelly, eğer geriye dönebilseydim,  o uçağa asla binmezdim…’

Yeni Hayat (Cast Away)

Zaman demek, hayat demek.
Vaktiniz varken zamanın tadını çıkarın. Bırakın elinizden tabletlerinizi, telefonlarınızı. Karşınızdaki kişinin gülümsemesine dokunun. Hayatı ve sevdiklerinizi hissedin. Pişmanlık değil, bol bol mutluluk yaşayın. Sevdikleriniz için yaşamınızda yer açın. Bir voleybol topu bile olsa…

b77fd0500ff12e44beb03bb6c8acd11f

İyi seyirler.

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar: