Ofis Stresinin Üstesinden Gelin

Sabah uyandığınızda, akşam yatmadan önce, arkadaşınızla buluştuğunuzda, kısacası hayatınızın her anında aklınızda sadece ofis mi oluyor? İş stresinin her bir hücrenizde hissediyor ve bundan kurtulamıyor musunuz? Başedemediğiniz stres yüzünden zamanla sinirli, tahammülsüz biri haline gelebilir, uykularınızdan olabilir hatta tüm bunlar fiziksel sağlığınızı da etkileyebilir. Hatta uzmanlar stres ve kilo almanın doğru orantılı olduğunu söylüyorlar.

ddd

Böyle bir ruh halindeyken kulağa biraz imkansız gelebilir ama ofiste stresle başetmenin yolları var. Acıbadem Hastanesi uzmanlarının verdiği önerilerle iş stresiyle baş edebilir, ofisi sevdiğiniz bir yer haline getirebilirsiniz.

Şunu Unutmayın: Stres Doğaldır

Ofiste fazla zaman geçirip kendi hayatınızdan çalarsanız, ofis arkadaşlarınız ya da yöneticinizle düzgün iletişim kuramazsanız, kendinizi iş anlamında yalnız ya da yetersiz hissederseniz ve çalışmak size istediğiniz hayat şartlarını sunmazsa, stresin olması çok doğaldır. Öncelikle bunları halletmeye çalışın. Dengeli bir stresiniz olursa size çalışmanız için gereken hırsı verir. Ama aşırısı sağlığınızı olumsuz etkiler.

Neler Yapacağınızı Not Alın

Güne başlarken o gün neler yapacağınızı planlayın. Neler yapacağınızı bilmek stresinizi azaltır; kendinize doğru zaman ayırmanızı sağlar. Plansız, aceleci, yetişemeyen biri olmamak için de planlı olmalısınız.

Hayır Demeyi Öğrenin

Unutmayın iş hayatındayız. Herkes –sizin göreviniz olmasa bile- sizden bir şeyler isteyecektir. Eğer gerçekten yapamayacağınız bir şeyse, nedenleriyle birlikte yapamayacağınızı söyleyin. Üstünüze gereksiz sorumluluk almayın. Sonra stres olursunuz!

İletişim Kurun

Hem bireysel hem de ofisteki sorunların çoğu aslında iletişim kaynaklıdır. Konuşun, iletişim kurun ve anlaşılmak istediğiniz kadar anlamaya çalışın. Araştırmalar bu konuda kadınların daha iyi olduğunu gösteriyor.

Kendinize Hobi Edinin

Ofistekileri unutmak için kendinize zaman ayırın. Her zaman yapmak isteyip yapamadığınız şeyler de bunlardan biri. Öğrenmek istediğiniz şeyler için kursa gidin, sevdiğiniz şeyleri yapmaya başlayın. Hatta spor yapmak da bu hobiler arasında yer alabilir.

InStyle

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.