Pet Şişeler Dünyayı Aydınlatıyor

Liter of Light, ihtiyacı olan bölgelere pet şişe kullanılarak kolayca yapılan lambalar yardımıyla ışık götürmeyi amaçlayan bir proje. Doğal felaketler sonrasında ya da düşük gelir gibi etkenler sebebiyle elektriğe ulaşamadığı için karanlıkta kalan insanlar için çevreci, pratik ve ücretsiz bir ışık kaynağı sunuyor.

649052115582f09af635755.26310888

Işıksız kalmak sadece karanlıkta kalmak anlamına gelmiyor. Işığın olmamasının güvenlik, eğitim, bağımsızlık, sağlık gibi pek çok anlamda sonucu var.

Liter of Light işte bununla savaşmak için Filipinler’de doğmuş, gönüllülük esasına dayalı küresel bir proje. Dünya çapında Liter of Light gönüllüleri, ihtiyacı olanlara atık pet şişelerden nasıl lamba yapacaklarını gösteriyor. Bu sayede 15 ülkede, 350.000 lamba ihtiyaç sahiplerine ulaşmış.

Lambanın fikri de yapımı da basit. Tek ihtiyacınız olan bir pet şişe ve biraz çamaşır suyu. Pet şişeye su dolduruyorsunuz, içine attığınız çamaşır suyu ile yosun oluşumunu engelliyorsunuz. Ve bu kadar!

Çatıdaki bir deliğe yerleştirilen lamba bir ayna gibi çalışarak gün boyunca gün ışığını yakalıyor ve böylece 40 – 60 watt’lık bir ampulünkine eşdeğer bir ışık yayan doğal bir ışık kaynağını oluşturuyorsunuz. Doğru yerleştirilmiş bir solar şişe 5 seneye kadar dayanabiliyor.

bigumigu.com

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.