Android, Windows’un Tahtına Göz Dikti

Android o kadar fazla büyüdü ki, 100 TL’ye satılan bir cihazda da 4 bin TL fiyat etiketine sahip bir telefonda da Android işletim sistemiyle karşılaşıyoruz. Mobil cihazların yaygınlaşması ve Windows’un bu alanda varlık gösterememesi, Android’in dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi haline gelmesine vesile oldu. Son yayınlanan veriler Android’in yalnızca mobil işletim sistemlerini değil Windows’un liderliğini bile tehdit ettiğini gösteriyor.

Detaylı istatistikler yayınlamasıyla tanınan StatCounter’ın şubat raporunda Windows ve Android neredeyse aynı noktaya gelmiş durumda. Android’in yüzde 37,4 kullanım oranına sahip olduğu görülürken bu oranın Windows’ta yüzde 38,6 olması dikkat çekiyor. Aradaki farkın bu kadar az olması, önümüzdeki aylarda Android’in Windows’u geride bırakabileceğine işaret ediyor. iOS’in kullanım oranı yüzde 12,99 olarak göze çarparken diğer işletim sistemlerinin kullanım oranı yüzde 10’un altında kalıyor.

Bundan 5 yıl öncesinde Android’in Windows’la yarışacak düzeye geleceğini hayal etmenin mümkün olmadığını belirten StatCounter CEO’su Aodhan Cullen, gelinen noktanın mobil cihazların ne kadar hayatımızın içinde olduğunun açık bir göstergesi olduğunu söylüyor. Gelişmekte olan ülkelerde uygun fiyatlı Android cihazların satılıyor olmasının bu gelişimde büyük katkısı olduğu da söylenenler arasında yer alıyor. Android ve Windows arasındaki çekişmede galibin kim olacağını gelecek aylarda göreceğiz.

StatCounter, Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.