Tiyatro: Metro Canavarı

Kirli, pis bir metro durağı…

Oraya ne amaçla gittikleri veya en başında nereye gittikleri bile belli olmayan iki yabancı, bekledikleri ortak payda olan metro dışında, istemedikleri pek çok şeyle karşılaşmanın trajikomik anındalar.

metro canavari

Genç Tansel (Erkan Tura) için ortam aslında biraz daha dostluk kurmak açısından elverişli. Ancak hayattan yeterince göreceğini görmüş ve hatta yılmış Numan (Selahattin Taşdöğen) açısından belki de karşılaşılmak istenmeyenin en başında bir yabancı var.

metro canavari serinletici (2)

İkili birbirlerini tartarken, izleyiciyi gülme seanslarına taşıyacak kadar hoş diyalog ve sahneler peşi sıra akıyor. Afişi görmemiş olsanız neredeyse iki kişilik bir oyun sanabileceğiniz (ve bundan asla şikayet etmeyeceğiniz) Metro Canavarı’na bu esnada Numan’ın yeni tanıştığı genç dostunu mumla aratacak bir karakter dahil oluyor: Polis Füsun.

Durduğu yerde duramayan ve genelde mesleği(!) ile tezat bir imaj çiziyor Füsun. Numan ise gazetede okudukları ve insanları metro istasyonlarında mendille boğarak öldüren Metro Canavarı’na karşı iyi-kötü aralarında bir polis olduğuna sevinme eğiliminde. Ama izleyiciden sakladığı bir hususu daha var; köşe bucak sakladığı çantası…

metro canavari serinletici (4)

Numan, Tansel ve Füsun yoğunluğunda hayli güldürücü diyaloglarla ilerleyen Metro Canavarı, Tansel’in kaçırdığı (veya onun tarafından kaçırıldığı) kız arkadaşı ve elbette Metro Canavarı’nın kendisi gibi gizemlerle de seyircinin beklentilerini en üst düzeyde tatmin ediyor.

Aynı zamanda oyunun yönetmeni olan Selahattin Taşdöğen başta olmak üzere Metro Canavarı’nda oyuncu kalitesi hayli yüksek düzeyde. İkili diyologlar esnasında boşta kalan karakterlerin dahi, geçen diyaloğu alaya alma gibi hoş detayları var. Bu sebeple bir tarafa odaklandığınızda diğer oyuncunun tepkilerini kaçıracağım diye çekinmeden edemiyor, dolu dolu geçen oyunun her anına odaklanmaya çalışıyorsunuz.

metro canavari serinletici (1)

Gürkan Gür’ün yazdığı Metro Canavarı’nı Çorlu Belediyesi Memduh Şevket Esendal Sahnesi’nde izleme şansına eriştiğimiz günün ertesinde, bu denli sürükleyici ve eğlendirici bir oyun karşısında kendimizi şanslı hissetmek dışında bir şey düşünemiyoruz. Oyunun kendi şehrinize geliş zamanını yakalamak adına şimdiden arayışa başlasanız hiç fena olmaz…