Uçakta Kulaklık Alev Aldı, Yolcu Hafif Yaralandı

Çin’den Avustralya’ya giden bir uçakta bir yolcu, kulaklığının alev alması nedeniyle hafif yaralandı. Avustralyalı yetkililer olay ardından uçakta pil kullanımı konusunda uyardı.

_95154623_headphones1

Olay, Pekin’den Melbourne’a giden bir uçakta meydana geldi.

Patlama sesine uyanan bir yolcu, kulaklıklarının alev aldığını ve erimeye başladığını gördü.

İsmi açıklanmayan yolcu, Avustralya Taşıma Güvenlik Bürosu’na yaptığı açıklamada patlama sırasında müzik dinlediğini söyledi.

Yolcu, “Yüzümü ellerimle kapadım ve kulaklığın kordonu boynuma dolandı. Yanmaya devam ediyordu, o yüzden onları çıkarıp yere attım. Kıvılcım saçıyorlardı ve az da olsa ateş çıkarıyorlardı” dedi.

Patlama ve yangın nedeniyle yolcunun yüzünün siyaha boyandığı ve elinin üzerinde su topladığı belirtiliyor.

Yardıma koşan mürettabatın kulaklıkların üzerine bir kova su dökerek yangını söndürdüğü kaydediliyor.

Ancak yangın söndürüldüğünde, pil ve plastik kaplamasının eriyerek yere yapıştığı belirtiliyor.

Avustralya Taşıma Güvenlik Bürosu raporunda, “Uçuşun geri kalanı boyunca yolcular erimiş plastik, yanmış elektronik ve saç kokusuna maruz kaldılar” ifadesi yer aldı.

Raporda kulaklığın markası belirtilmiyor, ancak lityum iyon pillerin olaya neden olması ihtimalinin büyük olduğu kaydediliyor.

“Pil kullanılan ürünlerin çeşitleri artarken, uçuşta sorun teşkil edebilecek ihtimaller de artıyor” uyarısında bulunan Büro, pil ve güç kaynakları ile seyahat ederken uçuş güvenliği için kılavuz yayımladı.

BBC

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.