Serinletici Sinema Kulübü: 13 Going On 30

‘Keşke’ diye başlayan cümleler bir hayli tehlikeli olabiliyor. Ya olmadık şeyler yapmamıza sebebiyet veriyor ya da bizi imkansız hayallere sürüklüyor. Bu ikisinin bir araya gelmesiyle ise ortaya büyük bir kaos çıkıyor. İşin içine bir tutam da sihir ekleyince bakın neler oluyor?

Serinletici Sinema Kulübü’nde haftanın filmi 13 Going On 30 (Keşke 30 Olsam), bizleri hem nostaljik hem de fantastik bir yolculuğa çıkarıyor!

13-Going-On-30-Poster-2

Yıl 1987…
Jenna o yıl 13 yaşına basacaktı! Michael Jackson şarkılarıyla büyüyen ve sürekli Poise dergisindeki ünlülere özenen Jenna, hayatından pek de memnun değildi. Büyümekte olan pek çok kız gibi Jenna da yeterince güzel ve yeterince popüler olmadığını düşünüyordu. O yüzden de hayalleri hep ‘uzun uzun yıllar sonra’ya değiniyordu ve hayalleri bir gün gerçek olacaktı. Bundan emindi.

tumblr_n8r9ywNGCy1rboq5go1_1280

Her genç kızın hayali: Muhteşem olmak!
Jenna’nın genç kızlara özgü masum dilekleri vardı. Onun dilekleri masumdu belki; ama dahil olmak istediği ‘Muhteşem 6’lının aklından geçenler pek de masum değildi. Jenna, sırf doğum gününe gelsinler diye okulun popüler kızlarının ödevlerini yapmaya razı olmuştu. Her şeyin güzel olacağına inanmak istemişti; fakat karşısındakilerin acımasızlığını göz ardı etmişti.

sc

Masum bir dilek…
Jenna’nın 13. yaş partisi tam anlamıyla bir fiyaskoya dönüşmüştü. Yıllar sonra gülerek hatırlayacağı zaman dilimi, Jenna’nın en büyük kabusu oluvermişti. Arkasına bile bakmadan 13. yaşından kaçıp uzaklaşmak istiyordu. 30 yaşında güzel ve büyüleyici birine dönüşmek istiyordu. Arkadaşı Matt’in ona hediye ettiği rüya evine serpiştirilmiş dilek tozları, Jenna’nın kalbinden geçen dileğin gerçekleşmesini sağlamıştı.

13-Going-on-30-Movie-Wallpapers-8

Bakalım Jenna Rink’i tanıyabilecek misiniz?
Gözlerini açar açmaz bir gariplik olduğunu hisseden Jenna, aynaya bakmasıyla hayatının şokunu yaşadı. Karşısında görmeyi beklediği uslanmaz saçlar, korkunç diş teli ve kabus sivilcelerden eser yoktu. Jenna muhteşem bir kadına dönüşmüştü.

8va2PF08dUNrXppSNkasLuczTnC

Hayallerine kavuşmuştu…
Ve görünüşe göre rüya gibi bir hayata sahipti. Hep okuduğu Poise dergisinin editörü olmuştu, Hollywood’un meşhur artistleri yakın birer arkadaşıydı. Yakışıklı mı yakışıklı bir erkek arkadaşı vardı. Özetle 13 yaşındayken dilediği her şeye sahipti. 30 yaşındaki Jenna, tam anlamıyla pembe bulutların üstündeydi.

13_Going_on_30_2004_0

30 yaşında ve muh-te-şem(!)
Ne yazık ki Jenna’nın dışarıdan imrenilen muhteşem yaşamı çatlaklarla doluydu. Hayalini kurduğu gibi birine dönüştüğünü düşünüyordu; fakat ortada büyük bir yanlış anlaşılma vardı. Jenna görünüşte muhteşemdi, kalbi ise buz tutmuştu. Sorumsuz, bencil, hırslı birine dönüşmüştü. Yıllardır anne ve babasıyla görüşmemişti, en yakın arkadaşı Matt’i kendinden uzaklaştırmıştı.

13_Going_On_30_2004_KISSTHEMGOODBYE_NET_0922

‘Güvenli liman’
Jenna, ne yapacağını bilmiyordu. Bu yüzden de güvendiği tek liman olan çocukluk evine sığındı. Her şeyi geri almak istiyordu. Hayatındaki tüm yanlışlardan kurtulmak, tekrar eski mutlu ailesine ve tatlı şişko 13 yaşındaki Matt’e kavuşmayı diliyordu. Jenna’nın ‘keşke 30 olsam’ hayalleri, yanında koca bir pişmanlık bavuluyla gelmişti ve ne yazık ki bu durumun dönüşü yoktu.

Screen-Shot-2016-05-16-at-11.56.57-AM-1463414232

Neyin iyi olduğunu hatırlamalıyız…
Tabii Jenna Rink’in kalbinden dileyeceği sahici bir dilek bu durumu tersine de çevirebilirdi. Ama tersine çevirmek istediği başka bir şey daha vardı. Zaman zaman hepimiz unuttuğumuz ya da sırt çevirdiğimiz bir şeyi hissetmek istiyoruz. Çünkü geride ne kadar çok şey bıraktığımızı anlamıyoruz belki de. Günlük hayatın koşturmacası, pazartesi sendromu, iş stresi, sosyal etkinlikler derken hayatımızdaki önemli şeyleri atlıyoruz sanki…

13-going-on-30-1

Oysaki iyi olan şeyleri hatırlamalıyız. Geçmişe dönüp, bizi mutlu eden şeyleri bulmalıyız. Bunu yapmazsak, hiçbir zaman kendimiz olamayız…

İyi seyirler, iyi dilekler!

tumblr_nicm0gxE7Z1u6y81fo1_1280

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

Fragman:

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar: