BlackBerry Beklentilerin Üzerinde Bir Büyüme Gösterdi

Kanadalı teknoloji firması BlackBerry, 28 Şubat’ta sona eren 4. Çeyrekte Wall Street tahminlerinin de üzerinde bir performansa imza attı.

Image: The BlackBerry logo is pictured at the BlackBerry campus in Waterloo

Kanadalı teknoloji firması BlackBerry için işler umulduğundan da iyi gidiyor. Donanım bölümünden, yazılım ağırlıklı bir şirkete dönüşme yolunda emin adımlarla ilerleyen BlackBerry, son çeyrekte Wall Street tahminlerinin bile üzerine çıktı.

Kanada merkezli şirket 28 Şubat’ta sona eren 4. çeyrekte yüzde 12.2 büyüyerek 193 milyon dolarlık bir seviyeye ulaştı.

Bilindiği üzere BlackBerry, BB logolu telefonun tasarım, üretim ve pazarlama gibi unsurlarını Çin’in TCL şirketine devretmişti. Yani firma sadece bu telefonların satışından gelen telif ücretlerini alıyor. Yazılım alanına ağırlık veren Kanadalı şirket, IoT’ye yazılım sağlama konusunda önemli bir isim. Endüstri kuruluşlarına özel çözümler üreten BlackBerry, bu pazarda hızla yükselen bir değer diyebiliriz.

Bir zamanların lider cep telefonu üreticilerinden biri olan şirket, şu aralar bu sektöre olan ilgisini de kaybetmiş gibi görünüyor. Zira Priv’den bu yana yalnızca birkaç model satışa sunan BB, geçtiğimiz CES’te KEYOne isimli modelini tanıtmıştı.

KEYOne’ın gecikmeli olarak çıkacağının duyurulmasının ardından borsada işlem gören BB hisseleri ufak bir düşüş yaşasa da bugünü yüzde 13’lük artışla 7.87 dolardan kapattı.

Açıkçası BB’nin takındığı bu stratejinin mantıklı olduğunu söylemek mümkün. En azından bu şekilde şirketin telefon satışlarından zarar etmesi gibi bir durum da söz konusu değil. Tek yaptığı Çinli üreticinin üretip, sattığı telefondan telif ücreti toplamak. Özünde az ama risksiz bir iş.

CNN

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Hande Sheref

Daha çocukken ailesiyle birlikte ABD'ye yerleşen Hande, Los Angeles'ın bitmeyen sıcak rüzgarlarıyla her güne daha olgunlaşmış ve bilge olarak uyandığına inanıyor. Bir gün ülkesine dönme hayalinden asla vazgeçmeyen Hande Sheref, hayatın tadını çıkartmaktan geri kalmıyor. Serinletici'de ağırlıkla kültür-sanat çalışmalarında yer alan yazar, hayatın bir resim tablosu olduğuna inananlardan... | hande.sheref@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.