Tesla Artık Ford’dan Daha Değerli

Bundan birkaç yıl öncesinde, henüz yeni kurulan bir şirketin dünyaca ünlü otomotiv devi Ford’dan daha değerli hale geleceği yönünde bir iddia ortaya atılsa büyük ihtimalle gülünüp geçilirdi. Düşüncesi bile oldukça anlamsız gelen bu durum, bugün gerçeğe dönüştü. 14 yıl öncesinde kurulan Tesla Motors, 1903 yılında kurulan Ford‘dan daha değerli bir hale geldi.

Tesla uzun yıllardır otomotiv sektöründe taşları yerinden oynatmaya devam ediyor. Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasına ve diğer firmaların elektrikli otomobil alanına yatırım yapmasına önayak Tesla, yavaş yavaş liderlik basamaklarını da tırmanmaya başlıyor. Belirtilenlere göre Tesla’nın piyasa değeri gün içerisinde 47,46 milyar dolara ulaştı. Ford ise 44,89 milyar dolarlık piyasa değeriyle Tesla’nın gerisinde kaldı. Ford’dan tam 100 yıl daha yeni olan Tesla bu sayede önemli bir başarıya imza atmış oldu. Hatta Tesla bu piyasa değeriyle 51 milyar dolarlık General Motors‘u geçmeye çok yaklaştı.

Şirketin hisseleri 2016’nın son haftalarından beridir büyük bir yükselişe geçmiş durumda. Tesla’nın hisse başına değeri 291,54 dolara kadar yükseldi. 2016’nın aralık ayında hisse başına değerin 181 dolar olduğunu düşünürsek yükselişin ne kadar ciddi olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Hisse değeri bakımından Tesla’nın yükselişini göz ardı etmek mümkün olmasa da satılan otomobiller bazında Tesla’nın halen çok geride olduğunu söyleyelim. Geçen yıl Tesla yalnızca 76 bin otomobil satarken Ford bu süreçte milyonlarca otomobil sattı. Yatırımcıların Tesla’ya olan güveni ise şirketin piyasada bu kadar yükselişe geçmesini sağladı. Tesla bu başarısını sürdürebilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Techcrunch, Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.