İşte Dünyanın En Rahatlatıcı Şarkısı!

İngiliz grup Marconi Union ile ses terapistleri bir araya geldi ve dünyanın en rahatlatıcı şarkısı yazıldı. Yazılan şarkı 40 kadına dinletildi ve Mozart, Adele, Coldplay şarkılarından çok daha rahatlatıcı bir etkisi olduğu gözlemlendi.

10-things-better-sleep-relax-music

İşin teknik kısmı şöyle işliyor: Marconi Union’ın Weightless (Ağırlıksız) isimli şarkısı boyunca ritim 60 BPM’de kalıyor ve bu, kalp ritmiyle beraber beyin dalgalarını da 60 BPM’e çekerek ideal bir ritim yakalanıyor.

Şarkının 8 dakikalık uzunluğu da önemli. Şarkının notaları aralarındaki boşluklar bir tür rahatlık hissi veriyor. Kendini tekrar etmeyen, rastgele tınılar beynin daha az aktif olmasını sağlayarak rahatlama hissiyatını arttırıyor. Yüksek tonlar yerine kullanılan düşük tonlar da etkin bir trans hali sağlıyor.

Weightless’ı dinlemenin bir fincan çay içmekten, masaj yaptırmaktan, yürüyüşe çıkmaktan çok daha rahatlatıcı olduğunu iddia eden bilim insanları ayrıca bir uyarıda bulunuyor: “Aman şoför koltuğunda dinlemeyin!”

nolm.us

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.