2017 Mercedes S Serisi

Mercedes’ten beklenen açıklama geldi ve S Serisi’nin makyajı sonunda resmen tanıtıldı. Görünümünde büyük değişiklik olmayan aracın kaputu altındaysa önemli değişiklikler var.

Otomobilin makyajını hafif tutmayı seçen Mercedes yenilenen farların desenlerini değiştirirken büyük motorlu modellerde sunulan ön panjur artık bütün araçlarda alınabiliyor. Yeni jant seçenekleri ve daha dinamik görünen ön tamponun haricinde arka tamponun alt bölümü de yeniden tasarlanmış.

İç mekanda sanki değişim yokmuş gibi görünse de dijital gösterge paneli ve orta konsolda yer alan bilgi-eğlence ekranı yenilenmiş. Artık 3 kollu direksiyon simidine sahip olan S Serisi bu parçanın üzerinde dokunmatik kumandalar sunuyor. Ayrıca kullanılan deri döşeme ve ahşap kaplama seçeneklerinde de yenilikler yapılmış.

Gelelim motorlara; S450 ve S450 4MATIC’te görev yapan 3 litre hacimli v6 motor, 367 beygir güç, 500 Nm tork üretebilirken S560, S560 4MATIC ve Maybach modellerinde görev yapan 4 litre hacimli v8 motor 469 beygir güç, 700 Nm tork üretebiliyor. Bu ünitelerin her ikisi de çift turbo beslemeli.

S350d 4MATIC ve S400d 4MATIC’te görev yapan 3 litre hacimli turbo Diesel motolar sırasıyla 286 ve 340 beygir güçle 600 ve 700 Nm tork üretebiliyor.

AMG S63’e 4MATIC+ dört tekerlekten çekiş sistemini ekleyen Mercedes bu araçta görev yapan 5.5 litre hacimli v8 motoru 4 litre hacimli kardeşiyle değiştirmiş. 612 beygir güç, 900 Nm tork üretebilen otomobilde 9 ileri vitesli, çift kavramalı, yarı otomatik şanzıman görev yapıyor. Aracın 0’dan 100 km/s sürate ulaşması 3.5 saniye sürüyor.

S65’te kullanılan, çift turbo beslemeli, 6 litre hacimli v12 motor ve ürettiği 630 beygir güçle 1.000 Nm torktaysa bir değişiklik yok. Aynı şey 7 ileri vitesli tam otomatik şanzıman için de geçerli.

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Onur Koray

Ortaokul ve lise yıllarını İstanbul, Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde geçiren Onur Koray, daha sonra üniversite eğitimini A.B.D.’nin Pennsylvania eyaletinde makine mühendisliğinde tamamladı. 2002 yılından bu yana Ekşi Sözlük’te Agamemnon adıyla yazdığı yazıları kişisel blog’u ile daha geniş bir içerikle sunan Onur Koray’ın otomobil yazıları, haftalık olarak Serinletici'de de yayınlanıyor. | onur.koray@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.