Serinletici Sinema Kulübü: Ballerina

Hayal kurmak, en baştan bir yaşam kurmaktır. Önce tuğlalar üst üste dizilir, evin yan tarafından muhakkak masmavi bir ırmak akar ve yaz kış fark etmeden bacadan umut dolu dumanları tüter. Bu basit resim, her birimizin çocukluk hayalidir. Bıkmadan usanmadan çizdik bu hayalleri, tek tek işledik sayfalara nakış gibi. Belki şahane sanat eserleri değildi hiçbiri; ama bizim açımızdan paha biçilmez birer hayal ürünüydü hepsi…

Serinletici Sinema Kulübü’nde haftanın filmi ‘Ballerina’yı, hayal kurmayı unutanlara ithaf ediyoruz. Ve sizlere kalbinizin derinliklerinde saklı duran bir gerçeği hatırlatmak istiyoruz: Hayallerinizden vazgeçmeyin!

ballerina-poster-3_goldposter_com_

Hayaller yok olur; çünkü hayatın içindesin.
Felicie, yetimhanede yaşayan kimsesiz bir kızdı. Yaşamını sürdürdüğü bu sakin kasaba ona göre değildi. O, büyük bir dansçı olma hayalleri kuran ve elinde hayallerinden başka hiçbir şeyi olmayan küçük bir kızdı. Ne onu ne de hayallerini önemseyen hiç kimse yoktu. Sonuçta dünyanın her yerinde hayal kuran birileri vardı; fakat işin doğrusu bu hayaller asla gerçekleşmezdi. Yetimhanenin müdürü böyle demişti Felicie’ye. Felicie ise inadına hayal kurmaya devam etmişti.

??????????????????????????????????????????????

Ah Paris!
Büyük bir balerin olmaktı hayali Felicie’nin. Eğer dans etmek istiyorsa bazı önemli ve tehlikeli adımlar atması gerekiyordu. İşe yetimhaneden kaçmakla başlayacaktı. Hiç vakit kaybetmeden en yakın arkadaşı Victor ile birlikte hain kaçış planları yaptılar. Mucit olma hayalleri kuran Victor ile balerin olmayı kafasına koyan Felicie, bir gece olaylı bir şekilde yetimhaneyi terk ederek Paris’e doğru yola çıktılar. Yapayalnız iki küçük çocuktular ve bolca şansa ihtiyaçları vardı.

ballerina

Işıkları takip et.
İlk etapta şans Felicie’den yana olmuştu. Küçük kız, geleceğin balerinlerini yetiştiren Paris’teki opera binasını karşısında görünce ne yapacağını şaşırmıştı. Kaderi oradaydı ve bu ihtişamlı ışıklar ona yolu gösterecekti. Buraya girebilmesi için gerekli olan şanstı belki; ama sonrası için bolca iyilik gerekecekti. Ve şans da iyilik de ondan yanaydı; çünkü Felicie bu kocaman şehirde kendine iyi davranan tek kişiyi bulmuştu: Odette.

ballerina-2016-animated-movie-(861)

Gözlerindeki hüznün nedeni nedir Odette?
Odette bir zamanlar kendi döneminin en mükemmel baleriniydi. Talihsiz bir kaza hem ruhunun hem de bacağının yaralanmasına neden olmuştu. Bırakın bale yapmayı, yürümekte bile zorlanıyordu artık. Yıllardır hayattan hiçbir tat almadan yaşıyordu. Taa ki küçük Felicie ile karşılaşana dek. Felicie ona unuttuğu hayallerini ve yaşama sevincini hatırlatmıştı. Odette kaybettiği cesareti, Felicie ile tekrar kazanmıştı.

1485701770_57

Görmek ve bakmak…
Tabii ki hayat ikisine de gül bahçesi vaat etmemişti. Önlerinde çok uzun bir yol vardı. Başarı kaçınılmazdı diyemeyiz; çünkü hayatta sadece başarının yeterli olmadığı pek çok zamana şahit olduk ne yazık ki. Bazı güzel şeyler, doğru yer ve doğru zamana bağlıydı. Ve bir şeye daha: Güzellikleri görebilmeye… Eğer başınıza gelen güzel şeyleri görebilecek kabiliyetiniz yoksa, burnunuzun ucunda dahi olsa fark edemezsiniz.

cover-ballerina

Hayat bazen güzel dersler verir insana.
Felicie güzel şeyleri görmekle kalmamış, yeteneğinin de farkına varmıştı. Bugüne kadar övülmeye değer hiçbir hareketi olmamıştı belki ama şu anda tam anlamıyla bir yıldız adayıydı. Evet Felicie buna gerçekten de inanmıştı. Eğer ki hata yapmadan yaşamayı amaç edinseydi kendine insanoğlu, Felicie’nin hayatı da kusursuz bir yaşama dönüşebilirdi.

Ama o küçük bir kızdı ve tek bir yanlış hareketin şimdiye kadar başına gelen güzel şeyleri kaybetmesine neden olacağını nereden bilecekti ki? Bilemezdi, yaşayarak öğrenmek onun kaderiydi. Hayat ona sıradan bir bahçe vermişti, onu gül bahçesine dönüştürmek ise Felicie’nin göreviydi.

1485701828_87

Tesadüf diye bir şey yoktur. Sizi bekleyen sürprizler vardır!
Felicie, hatalarını görüp kabul etti ve baştan başlamak için harekete geçti. Siz de Felicie’nin cesaretinden bir parça ilham alın! Hayatla sıkı bir bahse girin ve kazanmak için varınızı yoğunuzu ortaya koyun. Ne olursa olsun hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeden pes etmeyin!

İyi seyirler…

Ballerina-2016-Wallpaper

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

Fragman: