Ananası Sanat Eseri Sanıp Sergilediler

İskoçya’da üniversite öğrencilerinin marketten alıp sanat galerisine bıraktıkları ananas, ‘sanat eseri’ sanılarak cam vitrine koyulup sergilendi. Durum anlaşılınca, ananas sergiden kaldırıldı.

İskoçya’daki Robert Gordon Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir sergiye, 22 yaşındaki Ruairi Gray ve arkadaşı Lloyd Jack isimli iki öğrencinin yaptığı şaka damgasını vurdu.

Marketten 1 sterline (yaklaşık 4.5 Türk lirası) ananas satın alan öğrenciler, ananası sergideki bir platformun üzerine bıraktı. Sergiye 4 gün sonra yeniden giden Gray ve Jack, şaka olsun diye bıraktıkları ananası, sanat eseri sanılarak cam bir vitrin içerisinde sergilenmiş halde buldu.

Olayı sosyal medya üzerinden duyuran Gray, “Boş bir vitrin gördüm ve insanların gerçekten sanat eseri sanıp sanmayacağını görmek için elimdeki ananası oraya bıraktım” dedi.

ORGANİZATÖRLER ANANASI KİMİN KOYDUĞUNU BİLMİYOR

Şaşırtıcı olayın medyaya da yansıması üzerine ananas sanat galerisindeki yerinden kaldırıldı. Galerinin organizatörlerinden Natalie Kerr, ananası kimin vitrin içine koyduğunu bilmediklerini söyledi.

Geçen yıl da ABD’deki San Francisco Modern Sanat Müzesi’nde şaka olsun diye yere bırakılan bir gözlük, ziyaretçiler tarafından postmodern bir eser sanılmıştı.

Sputnik

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.