Close

1998 ve 2015 Model Toyota Corolla Çarpışma Testinde

Teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanılarak geliştirilen otomobil güvenlik sistemlerinin en büyük destekçisi olan iskelet yapının ne derece geliştiğini görmek için Toyota Corolla sahneye çıkıyor.

Otomobil dünyasının kısa dönem hikayesine bile göz attığımız zaman bazı kriterlerin ne kadar hızlı şekilde değişip geliştiğine tanık olabilme şansımız var. Bunun en önemli örneklerinden birisini güvenlik standartlarında rahatlıkla görebiliyoruz. ABS, ESP ve hava yastığı derken araçların iskeletlerine dahil olan güvenli bölge sistemi gerek ön gerekse arka taraftan alınan darbeleri emme ve ana yapının mümkün olan en az şekilde hasar görmesini görevini üstlenir hale geldi.

Zaman ilerledikçe elektronik güvenlik asistanların da kaza riski ortadan kaldırıcı en önemli yardımcılar olduğuna ve sürücülerin hayatını kolaylaştırdığına şahit olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Kağıt üzerinde kısa örneklerle altını çizmeye çalıştığımız bu gelişimi belki de en akılda kalıcı şekilde ANCAP‘in gerçekleştirdiği çarpışma testinde görme şansına erişiyoruz.

Avustralya NCAP tarafından gerçekleştirilen testte dünyanın en çok satan otomobillerinden birisi olan Toyota Corolla‘yı başrolde görüyoruz. 1998 yılında üretilen versiyon ile 2015 yılındaki versiyonu karşı karşıya getiren çarpışma testinde araçların sahip olduğu karoser ve donanımların nereden nereye geldiğini çok net bir yapıda görmek mümkün. Saate 64 kilometrelik hız sınırıyla gerçekleştirilen testin ardından 1998 model Corolla’da yer alan mankenin baş, boyun ve ayak bölgesinde ciddi seviyede yaralanma riski gözlemlenirken 2000 yılı öncesinde üretilen araçlarda ölümlü kaza oranın yüzde 33 oranında olduğunun altı çiziliyor.

Log

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.