NASA, Jüpiter’in Ses Kaydını Yayınladı

NASA’nın Juno adlı uzay aracı şu anda Jüpiter etrafında tur atıyor. Uzay ajansı geçtiğimiz hafta Juno’nun, Güneş sistemimizdeki en büyük gezegen hakkında gerçekleştirdiği önemli keşiflerini açıkladı. Genellikle NASA’nın açıkladığı verileri görsel olarak düşünürüz ama Juno, gaz devi Jüpiter’den bazı etkileyici ses kayıtları da gönderdi.

Gerçekten durup düşündüğümüzde, gezegenlere dair belki milyonlarca fotoğraf gördük ama bir gezegenin sesini duyma şansını çok sık yakalayamıyoruz.

Juno, 2 Şubat 2017’deki yakın uçuşunda, Jüpiter’in iyonosferinden bazı plazma dalgası sinyalleri topladı. Yaklaşık 150 kHz frekansında kaydedilen sesler insan kulağı tarafından duyulamıyor (insan kulağı en fazla 20 kHz frekansı duyabiliyor). Bu sebeple NASA sesleri insanlar tarafından duyulabilecek frekansa getirecek şekilde yavaşlattı.

Aşağıdaki videoda, kaydedilen sesler frekans-zaman spektogramı üzerinde oynatılıyor. Sonuçlar, plazmanın Jüpiter’in iyonosferinin alt tabakalarında daha yoğun olduğunu gösteriyor. Juno gezegene yaklaştıkça yükselen frekans plazmanın yoğunlaştığını gösteriyor.

Atmosferle ilgili bilgi verebilir

NASA bu sinyallerin bize Jüpiter’in atmosferinin üst bölümünde gerçekleşen süreçler hakkında bilgi verebileceğini söylüyor. Ajansın yaptığı açıklama şu şekilde:

“Anlık, neredeyse tamamen saf tonlar elektron yoğunluğuna bağlı bir ölçeği takip ediyor ve büyük ihtimalle Juno uzay aracı ile Jüpiter’in iyonosferindeki yüklü parçacıkların etkileşimiyle ilişkililer. Bu tonların kaynağı tam olarak bilinmiyor ancak araştırmalar sürüyor.”

Juno’nun bir sonraki yakın geçişi 11 Temmuz’da gerçekleşecek. Bu tarihte uzay aracı Jüpiter’in meşhur Büyük Kırmızı Leke‘sini inceleyecek.

Inverse, Dünya Halleri

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.