Kağıt Kuklaların Ormanda Yaşadığı Sihirli Anlar

Rosalie Benevello’in okul projesi olarak kağıt kuklalarla yarattığı Symbiose, ormanda başlayan bir yağışın ardından ormana bakış açısı değişen iki arkadaşın başından geçenleri aktaran bir stop-motion film.

eeee

Fransız animatör Rosalie Benevello, kısa animasyon filmi Symbiose’u, sinema okulu La Poudrière’deki bir dakikalık film alıştırması sırasında yaratmış. Teması “kötü hava” olan bu okul çalışması için nasıl bir film hazırlayacağını düşünürken, bir arkadaşıyla Kamboçya’da Koh Ta Kiev adasına yaptığı seyahat aklına gelmiş.

Benevello, birkaç ay önce yaptığı bu seyahat sırasında muson yağmurlarını hayatında ilk kez deneyimlemiş.

Film tıpkı Benevello’nun seyahatindeki gibi iki genç kızın, ormanın içindeki ilerleyişiyle şekilleniyor. Filmdeki doğaya doğrudan odaklanmaktansa her şeyi kamera lenslerinin ardından izliyorlar. Yağmurun başladığı ilk anlarda ise hem kızlar hem de böcekler ne yapacaklarını bilemiyorlar.

Daha sonra çevreleriyle hissettikleri symbiosis (ortak yaşam/bütünleşme) sayesinde ormanın dışına çıkmanın bir yolunu buluyorlar.

Kumsalda doğanın onlara sunduğu bambaşka güzelliklerle karşılaşıyorlar ve artık fotoğraf makinelerine de ihtiyaç duymadıklarını hissediyorlar.

Symbiose from Rosalie Benevello on Vimeo.

bigumigu.com

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.