Milliyet’ten Arda Turan’a Sert Yanıt

Arda Turan’ın fiziksel ve sözlü olarak saldırıda bulunduğu gazeteci Bilal Meşe ile ilgili, kurumu Milliyet’ten açıklama geldi.

Makedonya ile oynanan hazırlık maçı sonrasında uçakta gazeteci Bilal Meşe’nin üzerine yürüyen ve Meşe’ye hem sözlü hem de fiziksel anlamda saldırıda bulunan Arda Turan ile ilgili Bilal Meşe’nin kurumu Milliyet bir açıklama yayınladı. Gazetenin sürmanşetten duyurduğu ve ‘Ay­yıldız altındaki çirkinlik’ başlığını taşıyan yazı şöyle:

“Milli Takım kaptanı Arda Turan’ın, milli takım uçağında, kendisinin ‘ağabeyi’ bizim yazarımız Bilal Meşe’ye sözlü ve fiziki saldırısı, yoruma gerek bırakmayacak kadar çirkindir ve dün sabahtan itibaren kamuoyundan hak ettiği tepkiyi görmüştür.

Daha ötesi; suçtur. Bu saldırı sırasında gerek Bilal Meşe’ye gerekse Milli Takım teknik ve idari kadrosuna ahlak sınırları ötesindeki lümpen küfürleri nefretle karşılanmış, ‘hesaplaşmanın’ boyutlarını ortaya çıkarmıştır.

Saldırgan futbolcunun olayın üzerinden saatler geçtikten sonra kamuoyuna ‘yaptım, yine yaparım’ anlamına gelen mafya tarzı açıklama ise eşi benzeri yaşanmamış bu saldırının bilinçli, planlı şekilde gerçekleştiğini kanıtlamış, futbolcunun kadro dışı bırakılmasıyla ilk yanıtını almıştır, ardından da kendisi vedalaşmak zorunda kalmıştır.

‘BUGÜNE KADAR AİLENİZİN FUTBOLCUSU ROLÜNÜ OYNAYAN ARDA TURAN…’

Ancak… Bugüne kadar ‘ailenizin futbolcusu’ rolünü oynayan Arda Turan, terbiyesini ortaya koyarken müdahale etmeyerek destek olan veya gazetecilerin görüntü almasına, saldırganın durdurulmasına bariyer olmaya çalışarak fiilen katılan bazı ‘milli’ futbolcuların da olması, Ay-Yıldız amblemi altında çirkinlikler olduğunun kanıtıdır.

Hedefi kim olursa olsun, ‘başlama vuruşunun’ Bilal Meşe gibi şerefini ahlakını Arda Turan’ın yaşından uzun meslek yaşamı, iki katı hayatı boyunca bir gün bile bozmamış bir gazeteciyle yapılması, yapanların şeref ve ahlak anlayışları açısından çok açıklayıcıdır.

Şurası belli olmuştur ki, Arda Turan’da ne ‘büyüğe hürmet’ vardır ne ‘geçmişe vefa’ ne ‘ayıp ölçüsü’ ne ‘Milli Takım bilinci’ ne de ‘içinden çıkıp yükseldiği toplumun değerlerine saygı.’

Tam aksine… Gücü yetmediğinin dostuna saldırmak gibi sokak mafyasının bile tenezzül etmeyeceği bir kafa yapısı…

Vaka travmatik olduğu kadar psikolojiktir!

‘HAKARET DİYE NİTELEDİKLERİNİ ARDA TURAN YAPMIŞ MİLLİYET YAZMIŞTIR’

Kendisini tetiklediğini söylediği ‘Milli Takım’da prim’ hadisesi ve bunun Bilal Meşe tarafından haberleştirilmesi tam bir yıl öncesine tarihlidir ve karakterine/ailesine hakaret olarak algılanacak bir husus olmadığı gibi bütünüyle gerçektir.

‘Hakaret’ diye nitelediklerini Arda Turan ‘yapmış’ Milliyet ‘yazmıştır’… Kızmak ve kızınca saldırmak davranış özelliği ise, aynaya bakması lazımdır Arda’nın.

Bilindiği gibi, prim kavgasını ne Milli Takım teknik kadrosu ne de Arda Turan reddetmiş, Arda Turan’ın başını çektiği grup bir süre Milli Takım’dan uzaklaştırılarak cezalandırılmış, dönüşlerinde ise Fatih Terim ‘içime sinmedi’ açıklaması yapmıştır.

‘BİLAL MEŞE İLE ANTRENMAN VE HAVAALANINDA KARŞILAŞAN ARDA, PLANINI BELLİ ETMEYİP BEKLEMEK PROFESYONELLİĞİNİ GÖSTERDİ’

Kaldı ki, olaydan önce duayen haberci Bilal Meşe ile antrenmanda, olay günü hava alanında karşılaşan Arda Turan, kinini ve planını hiç belli etmemiş, uçağın motorlarının çalışıp emniyet kemerlerinin takılmasına kadar beklemek profesyonelliğini göstermiştir!

Ailesine ve karakterine hakaret ettirmeme iddiasındaki Arda Turan’ın gerek yazarımıza gerekse milli takım teknik ve idari kadrosuna mahalle berduşu edasıyla ettiği aile boyu küfürler, Türkiye’nin vicdanı ve adaletinde elbet değerlendirilecektir. Asıl üzücü olan Arda Turan hakkındaki toplumsal yanılgımızdır.

‘ROL MODELDEN ELİMİZDE MEGALOMANİDEN PAS ALIP NARSİZME GOL ATAN, CÜRETİ CEHALET KAYNAKLI FUTBOL FENOMENİ KALDI’

‘Rol model’ olacak derken elimizde, kariyeri ile karakteri ters yönlere koşan, megalomaniden pas alıp narsizme gol atan, cüreti cehalet kaynaklı bir futbol fenomeni kalmıştır giderayak.

Arda’nın kamuoyuna açıklamasındaki tek doğru cümledeki gibi ‘bedeli’ ödetilecek, ödeyen Arda Turan olacaktır. Çünkü her şeyden önce Milli Takım’ın bünyesindeki ‘virüsten’ kurtulup kronik hastalığı atlatması gerekirdi.

Arda Turan’ın işlediği suça gelince… Takipçisi biz, Bilal Meşe ve meslektaşları olacaktır. Futbol tarihimizdeki en çirkin olayın en kariyerli futbolcu tarafından gerçekleştirilmesi sonucu değiştirmez.

Hatta bedel ödenmesini çok daha zaruri hale getirir.

Milliyet

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor. | sema.dogan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.