Spotify, Büyüme Hızında Apple Music’i Geride Bırakıyor

Online müzik servisleri arasında önemli bir yere sahip olan Spotify, hızlı yükselişini sürdürüyor. Apple Music’in piyasaya sürülmesinin ardından Spotify’ın zor günler geçireceği düşünülüyordu fakat açıklamalara bakılırsa Spotify, Apple Music’in rakibi olmasından fazla da etkilenmemiş durumda.

Spotify yaptığı açıklamayla toplam kullanıcı sayısının 140 milyona ulaştığını ifade etti. Geçen yılın haziran ayında yapılan açıklamada Spotify’ın 100 milyon kullanıcıya ulaştığı söylenmişti. Bu da bir yılda 40 milyon yeni kullanıcının platforma katıldığını gösteriyor. Ücretli üyelik sayısının kaç olduğu henüz bilinmiyor. Mart 2017’de yapılan açıklamada 50 milyon ücretli üyenin olduğu söylenmişti. Henüz bir ay geçmişken bu rakamın çok yüksek bir seviyeye çıkması beklenmiyor.

Karşılaştırma yaparsak Apple WWDC17’de yaptığı açıklamayla Apple Music’te 27 milyon abonenin bulunduğunu belirtmişti. Fakat Apple Music’te herhangi bir ücretsiz üyelik modeli bulunmadığı için üye sayısının bu seviyede olması şaşırtıcı değil.

Spotify’ın üst düzey ismi Jonathan Forster daha önce yaptığı açıklamada Apple’ın oyuna dahil olmasının güzel bir gelişme olduğunu ifade etmişti. Böyle bir endüstriyi tek başına kurmanın çok zor olduğunu ve dolayısıyla Apple Music’in kullanıma sunulmasının sektör açısından iyi olduğunu ifade etmişti. Dolayısıyla Apple’ın rüzgarının Spotify’a da yaradığını söyleyebiliriz. İkilinin rekabetinin nerelere varacağını ise hep birlikte göreceğiz.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...