Silverstone, F1’e Veda Edebilir

Silverstone’nın sahibi BRDC, 2019’dan itibaren Formula 1’e ev sahipliği yapmama yönündeki maddeyi kullanma kararı almış gibi görünüyor.

BRD, Ocak ayında yaptığı açıklamada sezon içerisinde F1’e ev sahipliği yapmama yönündeki maddeyi değerlendireceklerini duyurmuştu.

Bu maddeye göre Silverstone 2019’dan itibaren Britanya GP’sine ev sahipliği yapmayı bırakabilir ancak bunun gerçekleşmesi için maddenin 2017 Britanya GP’si öncesinde aktifleştirilmiş olması gerekiyor.

Silverstone, Britanya GP’sini 17 sene boyunca gerçekleştireceği anlaşmayı 2009’da imzalamıştı ancak Ecclestone ile imzalanan anlaşmaya göre her sene % 5 artış olacak.

İlk yıl yaklaşık 12 milyon pound ödeyen BRDC, artan fiyatla birlikte 2027 yılında toplam 26 milyon pound ödemek zorunda kalıyor.

Sözleşme maddelerini Liberty Media ile görüşen BRDC yöneticisi Philip Walker, F1’den ayrılmaya yakın olduklarını söyledi.

“Muhtemelen durdurma maddesini etkinleştireceğiz. Liberty Media henüz çok yeni olduğu için hangi yarışın devam etmesi gerektiğini bilmiyor. Örneğin Chase Silverstone’da bir yarışa hiç gelmedi. Ama bu Liberty’nin hatası değil. Yardım almak istediler fakat zaman çok kısaydı.”

Liberty Media’nın bir “son dakika” hamlesi yapmaması halinde Silverstone Formula 1’e veda etmiş olacak.

Öte yandan Carey’nin Londra’da bir F1 yarışı istediği biliniyor ve İngiltere GP’sinin gelecekte Londra’da yapabileceği konuşuluyor.

Motorsport

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...