Apple Ürünleri Eski Filmlerde Olursa

Eski bir film izlerken o zamanlarda günümüzdeki teknolojinin kullanılmasının nasıl bir etki yaratacağı sorusu eminim hepimizin aklına takılmıştır. Şimdiki teknoloji olsaydı belki de o filmlerde iPhone kullanan efsane isimleri görebilir ve hatta selfie çubuğuyla kendilerini çekmelerini bile seyredebilirdik. İşte tüm bu düşünceleri bir araya getiren çalışmada tarihe adını yazdırmış filmlerin teknolojiyle harmanlanması durumunda neler olabileceği gösteriliyor.

34 yaşındaki Madrid’li grafik tasarımcı Pablo Larrocha’nın “Timeless Apple” isimli projesi, Apple’ın ürünlerini zamanda yolculuğa çıkarıp efsane oyuncuların ellerine ulaştırıyor. Bunun sonucunda 1942 yılında, Steve Jobs bile henüz doğmadan 13 yıl öncesinde yayınlanan Casablanca isimli efsane filmdeki Humphrey Bogart’ın ikonik ceketinde bir adet iPhone 7 bize göz kırpıyor.

Larrocha yaptığı açıklamada insanların bu çalışmalarını çok beğendiklerini ifade ediyor. Fotoğrafa bakacak kişilere hiçbir açıklama yapmadığını belirten tasarımcı, iPhone’u gördüklerinde çok şaşırdıklarını dile getiriyor. Zamandan bağımsız iki öğenin yan yana gelmesinin heyecan verici olduğunu belirten Larrocha, çalışmaları yaparken çok eğlenceli zamanlar geçirdiğini sözlerine ekliyor. Özellikle Laurel ve Hardy’nin (haberin ana görselindeki çalışma) bulunduğu görseli hazırlarken eğlendiğini belirten Larrocha, bu ikilinin sanki gerçekten iPhone ile uğraşıyormuş gibi bir halde olduğunu belirtiyor.

Behance, Log

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar: