Alışveriş Sırasında Akıldışı Kararlar Alıyoruz

Duke Üniversitesi Psikoloji ve Davranışsal Ekonomi Profesörü Dan Ariely başlıktaki soruya yanıt arıyor. İnsanların günlük hayatta nasıl mantık dışı kararlar aldığını inceleyen Dan Ariely alışverişte bir ürüne kaç para verebileceğimize karar verirken “çıpa”lardan yararlandığımızı iddia ediyor.

Buna göre fiyatını bildiğimiz başka bir ürünle karşılaştırıp alacağımız ürüne değer biçiyoruz. Hatta öyle ki, karşılaştırma yapacağımız bir ürün ortada yoksa, gördüğümüz herhangi bir sayıdan etkileniyoruz.

“Akıldışı Ama Öngörülebilir” adlı kitabında anlattığı araştırmasında Dan Ariely, MIT’deki Pazarlama yüksek lisans dersinde öğrencilerinden boş birer kağıt çıkarmalarını ve sağ üst köşesine sosyal sigorta numaralarının son iki hanesini yazmalarını istedi.

Sonra çantasından markası çok tanıdık olmayan şarap, çikolata, kablosuz klavye gibi bir grup ürün çıkardı ve en yüksek fiyat teklif edene bu ürünleri satacağını söyledi. Öğrenciler tekliflerini kağıtlara yazdılar ve dersin sonunda yüksek teklifi verenler ürünleri satın aldı.

Araştırmanın analizleri oldukça çarpıcıydı. Sosyal güvenlik numaraları en yüksek sayıyla bitenler (80-99 arası) en yüksek teklifleri verirken, en düşük sayıyla bitenler (01-20 arası) en düşük teklifleri verdiler. Yani öğrenciler tekliflerini verirken sosyal sigorta numaralarını farkında olmadan “çıpa” olarak kullandılar.

Anlaşılan o ki, alışveriş yaparken “akıldışı” kararlar alıyoruz. Günlük hayattaki birçok kararımızda da aynı şekilde… Bunun gibi birçok araştırmayı okumak isterseniz Dan Ariely’nin kitabına bir göz atmanızı ya da bloguna uğramanızı tavsiye ederiz.

nolm.us

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...