F1 Strateji Grubu, 2018 İçin Halo’yu Seçti

Strateji Grubu toplantısının ardından FIA, Halo kokpit koruma sistemini 2018’de hayata geçirmeyi hedefliyor.

FIA’nın gelecek sezon bir tip koruma sistemini kesinlikle araçlarda istemesinin ardından, Halo ve Kalkan (Shield) sistemleri öne çıkan iki seçenek olmuştu.

Halo sistemi tüm takımlar tarafından en az bir kere denenmiş ve testlerden geçmişti. Kalkan sistemi ise ilk kez geçen hafta sonu yapılan Britanya GP’sinde Sebastian Vettel’in Ferrari’sinde piste çıkmıştı.

Ancak Alman pilot ‘başı dönmesi’ nedeniyle sistemi çok kısa bir süre test etmişti. Haas pilotu Romain Grosjean da, sistemin 2016’de denediği Halo kadar kötü olduğunu hissettiğini belirtmişti.

Konu Cenevre’deki toplantıda açıldığında ise Kalkan sisteminin tekrar çizim masasına döndüğü ve daha detaylı araştırışması gerektiğine karar verildi.

Kaynaklar, 10 takımın 9’unun karara karşı çıkmasına rağmen FIA’nın güvenlik gerekçesiyle Halo sistemini 2018 kurallarına dahil edeceği ancak tasarımda büyük değişiklikler yapılacağını belirtti.

Kararın kesinleşmesi için hala Dünya Motor Sporları Konseyi’nin onayı gerekiyor. Eğer gerekirse toplantı olmadan e-oy ile bu karar verilebiliyor.

Ticari haklar sahipleri ve FIA ile olan bu toplantılara şu ana kadar griddeki on takımın sadece altısı – Mercedes, Ferrari, Red Bull, Williams, McLaren ve Force India – katılmıştı.

Ancak Formula One Group Motorsporları Direktörü Ross Brawn’ın, Çarşamba günü yapılan toplantıya katılımcı olarak değil gözlemci olarak olsa da, tüm takımları davet ettiği düşünülüyor.

Katılımcı olmayan takımların söz sahibi olmasa da, belli konularda görüşlerini belirtmeleri istendiği söylendi.

Bütçe Kontrol Grubu

Strateji Grubu toplantısında ayrıca ‘bütçe kontrolü grubu’ kurulması konusunun tartışıldığı ve sporun geleceği için FIA, Formula One Group ve takımlardan bu gruba temsilciler atanması düşünüldüğü belirtildi.

Tartışılan konular arasında, yarışların nasıl iyileştirileceği de yer alırken, bir sonraki toplantıda konuşulmak üzeri fikirler sunuldu.

Motorsport

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...