iPhone X Tanıtıldı! İşte Tüm Özellikleri

Apple, uzun zamandır teknoloji gündemini meşgul eden yeni amiral gemisi telefonu iPhone X’i nihayet tanıttı. Yeniden tasarlanan cam/paslanmaz çelik gövdesi ve güçlü performansıyla fark yaratan iPhone X, hem Apple fanlarının hem de teknoloji dünyasının beklentilerini karşılayacak yeniliklerle geliyor.

iPhone’un 10. yıl dönümünü iPhone X modeliyle kutlayan Apple, her iPhone modelinde olduğu gibi yine dikkat çekici bir ürüne imza atıyor. iPhone X’e bakıldığında göze çarpan en önemli detay çerçevesiz ekranıyla birlikte ana ekran tuşunun kaldırılmış olması. Tüm iPhone modellerinde gördüğümüz ana ekran tuşu yeni modelle elvada diyor. Touch ID parmak izi sensörünün yerine Face ID adı verilen yüz tanıma sisteminin tercih edildiği iPhone X, güvenlikte yeni bir dönemi başlatıyor. Apple’ın belirttiğine göre Face ID sistemi, düşük ışıkta dahi sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Yüzünüzü algılayabilen Face ID, şapka veya gözlük takılması durumunda dahi kullanıcıların yüzlerini algılayabiliyor. Face ID, ön kamera, dot projektör, kızılötesi kamera gibi özelliklerden yararlanıyor.

iPhone 8 ile birlikte yeni bir dönem başlıyor: Animoji! Animojiler en basit tanımıyla emojilerin hareketlendirilmiş halleri. Ancak göründükleri kadar da basit değiller. Çünkü animojilere istenilen kişisel yüz ifadeleri iPhone kamerasına bakılarak verilebiliyor. Face ID için geliştirilen 3D sensörler kişisel yüz ifadenizi algılayarak bu ifadeyi animojilere taşıyabiliyor.
Daha önce ortaya atılan iddialarda olduğu gibi 5,8 inçlik OLED ekranın yer aldığı iPhone X, LCD ekranlı iPhone modellerine kıyasla çok daha canlı ve parlak renkler üretiyor. OLED ekranlı ilk iPhone modeli olan iPhone X, daha derin siyah tonlar sunuyor. OLED ekranıyla daha gerçekçi görüntü kalitesi sunan iPhone X’in ekran çözünürlüğü de artmış durumda. iPhone 7’de 1.334 x 750, iPhone 7 Plus’ta 1.920 x 1080 piksel çözünürlük değeri tercih eden Apple, iPhone X’te 2.436 x 1.125 piksel çözünürlük değeri kullanıyor. Ekran çözünürlüğünün artmasıyla telefondaki görüntü kalitesinin çok daha keskin olduğunu söyleyelim. Ekran bununla birlikte dijital sinema endüstrisiyle aynı renk düzenini kullanıyor. Bu geniş renk paleti, iPhone X’e önceki iPhone modellerine göre daha yüksek renk doygunluğu sağlıyor. Daha yüksek yoğunluğun daha canlı ve daha gerçekçi görüntü kalitesi sunduğunu belirtelim. iPhone X bununla birlikte HDR10 ve Dolby Vision özelliklerine de destek veriyor.

9,7 inçlik iPad Pro modeliyle hayatımıza giren True Tone ekran teknolojisi de yeni iPhone modelinde kullanılıyor. Bu teknoloji sayesinde iPhone X ekran rengini ve yoğunluğunu çevredeki ışığa göre otomatik olarak ayarlayabiliyor. Bunun için ortam ışığı sensörlerinden yararlanan telefon, böylece gözlerinizi yormadan doğal ve rahat bir his sağlıyor. Telefon sanki bir kağıda bakıyormuş hissi sağlıyor. IP68 sertifikası sayesinde 1.5 metre su altında 30 dakika boyunca çalışabilen iPhone X, su haricinde toza karşı da dayanıklı. Arka kısmında yer alan cam malzeme sayesinde kablosuz şarja da destek veren iPhone X, kullanıcıların telefonlarını hızlı bir şekilde şarj edebilmesine imkan tanıyor.

A11 Bionic işlemcisiyle de performans çıtasını en üst noktaya taşıyan iPhone X, masaüstü sınıfı performans sunuyor. A10 işlemcisine kıyasla daha güçlü performans sergileyen iPhone X, özellikle artırılmış gerçeklik uygulamalarında ve oyunlarında daha iyi bir performans sergiliyor. Üç boyutlu oyunlarda da farkını ortaya koyan 6 çekirdekli bu işlemcinin performans arayanların beklentilerini karşılayacağını söyleyebiliriz.

iPhone 7 Plus’ta olduğu gibi iPhone X’te de 12 megapiksellik çift arka kamera bulunuyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisinden üst düzey performans için çift kamera yatay yerine dikey olarak konumlandırılmış durumda. Bir önceki modellerde kullanılan sensöre kıyasla daha hızlı ve daha büyük sensörü bünyesinde barındıran iPhone X, daha parlak fotoğraflara çekebiliyor. 12 megapiksel çözünürlüğe sahip olan iPhone X’in kameralarında F/1.8 ve F/2.4 diyafram kullanılıyor. Diyafram değerinin F/1.8 olması sayesinde düşük ışıkta daha aydınlık fotoğraflar çekmeye imkan tanıyan telefon bokeh etkisi (arka planı bulanıklaştırma) yapılabilmeyi de mümkün kılıyor. iPhone X, bunu derinlik efekti özelliğiyle gerçekleştiriyor. iPhone X, saniyede 60 kare 4K ve saniyede 240 kare 1080p video kaydına imkan tanıyor. Telefonda selfie çekimler için 7 megapiksel FaceTime HD kamera bulunuyor.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...