iPhone X Nasıl Okunuyor?

Uzun zamandır dilimizden düşmeyen iPhone X sonunda dün gerçekleştirilen büyük etkinlikle gün yüzüne çıktı.

Bu akıllı telefon teknik özellikleri sebebiyle fazlasıyla ilgi çekmeyi başardı. Fakat en büyük problem telefonun ismini telaffuz ederken ortaya çıkıyor. Peki iPhone X’in adı nasıl okunuyor?

Aslına bakarsanız Apple‘ın yeni amiral gemisi telefonunu nasıl adlandıracağı uzun zamandır merak ediliyordu. Çeşitli spekülasyonların sonunda bu cihazın ismi iPhone X olarak açıklandı. Daha telefonun tanıtılmasının üzerinden kısa bir zaman geçmesine rağmen ismin nasıl okunacağı büyük bir soruna dönüştü. İks, eks, ten ya da on… Peki bu okunuşlardan hangisi doğru?

Temelde Apple akıllı telefon pazarını şekillendiren iPhone’un 10. senesini kutluyor. iPhone X de bu kutlamanın önemli bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla bu modeli gördüğümüzde aklımıza direkt olarak on sayısının gelmesi gerekiyor. Bunun yanında büyük heyecan uyandıran Apple etkinliğinde amiral gemisi model iPhone Ten yani iPhone On olarak tanıtıldı. Dolayısıyla Apple’ın direkt olarak on sayısına yönelmemizi istediği belli oluyor. Bu sayede yeni iPhone’un isminde kullanılan X’in harf değil, roma rakamı olduğu kesinlik kazanıyor. Doğru telaffuz ise iPhone Ten veya iPhone On oluyor.

Log
Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

You may also like...