Close

Kraliçenin Oyuncakları Satışa Çıkıyor

Kraliçe II Elizabeth’in oyuncakları Burstow & Hewett açık artırma kurumu tarafından satışa sunuluyor. Her sene yapılan Eylül Ayı Antik satışına dahil olacak olan oyuncaklar dün açık artırmaya çıktı.

Tarihi koleksiyonun arasında kraliyet ailesinin bebek kıyafetleri yer alırken Kraliçe Elizabeth’in ve Prenses Margaret’ın ipek bebeklik ceketlerini de bulmak mümkün.

Kraliçe Elizabeth’in bu parçayı giydiği fotoğrafla beraber satılan ceket ve diğer koton kıyafetlerin fiyatının £1,500’a kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

Koleksiyonda Kraliçenin ve kardeşinin oynadığı Mickey ve Minnie Mouse bebekleri de £500’a satılacak. Bu bebeklerin kıyafetleri İngiliz oyuncakçı Dean’s Rag Book Şirketi tarafından yapılmış. Walt Disney’in “Steamboeat Willi” adlı animasyon filminden 2 sene sonra 1930’da üretilen oyuncaklar tarihi eser niteliği taşıyor.

Açık artırma kurumuna göre koleksiyondaki tüm parçalar 1920 ile 1930 arası Kraliyet Ailesi’nin dadısı Clara Knight’a verilmiş. The Telegraph’a göre ise Knight, Kraliçe Elizabeth’in küçüklük yıllarında kendisine bakıcılık yapmış. Knight koleksiyondaki parçaları Sussex’te yaşayan ailesine hediye olarak yollamış ve 1941 yılında ölümünden sonra ailesi parçalara 71 sene boyunca özenle bakmış.

Daily Mail’a göre aile, Kraliçeden kalan parçaları senelerce kutularda sakladıktan sonra satmaya karar vermiş.

Satışta Knight’ın giydiği elbise, oyuncak bebekler ve orijinal fotoğraflar da yer alıyor.

“Birçok aile sıradan ev eşyaları içeren koleksiyonlar yolluyorlar, bu parçalar da bize aynı şekilde geldi, koleksiyonun sahipleri bu parçaların öneminin büyüklüğünün farkında değildi,” diye açıklayan Burstow & Hewett uzmanı Matt Elin koleksiyonun tarihi olduğunu ve dünya çapında bir ilgi beklediklerini söyledi.

Elle

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.