Hemingway’in İlk Öyküsü Bulundu

Usta yazar Ernest Hemingway’in henüz 10 yaşındayken yazdığı ilk öyküsü ortaya çıktı. İsimsiz olan öykü 14 defter sayfası uzunluğunda.

Gazete Karınca’nın haberine göre, ABD’li yazar Ernest Hemingway’in 10 yaşındayken yazdığı ve yazar-tarihçi Brewster Chamberlin tarafından muhafaza edilen ilk öykü ortaya çıktı.

​ABD’de geçtiğimiz günlerde etkisini gösteren ve bölgeyi altüst eden Irma Kasırgası, Key West kentinde de pek çok evin zarar görmesine neden oldu. Metnin bulunduğu ev de kasırgadan oldukça zarar gördü ama neyse ki öykünün bulunduğu defter sağlam kalmayı başardı.

Sabit Fikir’in The New York Times’ı kaynak göstererek verdiği habere göre Ernest Hemingway’in 8 Eylül 1909’da kaleme aldığı isimsiz öykü, 14 defter sayfası uzunluğunda.

Hemingway, bu ilk kısa öyküsünde İrlanda’da bulunan Ross Kalesi’ni tekrar inşa etmek için geri dönen ve bir gece ziyafeti veren ‘ölü bir erkeği’ anlatıyor.

Chamberlin önceleri bu öyküyü bir gezi yazısı sanmış ancak yazarın o tarihlerde bir geziye çıkmadığını farkedince bunun bir öykü olduğu anlamış.

Brewster Chamberlin bunu fark ettiğinde yaşadığı duyguları şu sözlerle anlatıyor: Aman Tanrım, bu önemli bir şey, dedim kendi kendime. Bu Hemingway’in kurguya doğru attığı ilk adım.

Sputniknews

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...