Hollywood İkonunun Bir Mucit Olduğunu Biliyor Muydunuz?

İkonik yıldız Hedy Lamarr, aynı zamanda bugün kullandığımız Wi-Fi, GPS ve bluetooth gibi teknolojilerin yetenekli bir mucitiydi. Alexandra Dean tarafından yönetilen, Susan Sarandon ve Michael Kantor tarafından prodüksiyonu yapılan yeni belgesel Bombshell, The Hedy Lamarr Story, ünlü oyuncunun bilinmeyen tarafını anlatacak.

Avusturyalı Yahudi bir göçmen olan Lamarr, Nazilerle mücadele için iletişim sistemleri bularak donanmaya verdi. Ciddiye alınmayan Lamarr’ın buluşları daha sonra Wi-Fi, GPS ve Bluetooth gibi teknolojilerin temeli olarak kullanıldı.

Yönetmen Alexandra Dean’ın , Lamarr’ın çocukları, arkadaşları ve hayranları ile röportaj kesitlerini birleştirdiği bu belgeselde aynı zamanda ünlü oyuncunun kendi hayatı hakkında konuştuğu kayıtlar da yer alıyor.

Mucit ve Hollywood ikonu, Hedy Lamarr’ın hayatının belgeseli 24 Kasım’da gösterimde olacak:

Elle

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...