Sibirya’da 900 Yıllık Mumya Bulundu

Rusya’nın Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nin merkezi Salehard kenti yakınlarındaki Zelyoniy Yar köyünde, 12. yüzyılda yaşayan 35 yaşındaki kadına ait mumya tespit edildi. Mumya bakır tabaklar, kumaş, kürk ve odunsu kabuklardan oluşan bir kozada bulunuyordu. Kadının ölümünden tam 900 yıl geçmesine rağmen saçlar, kirpikler, dişler ve yüz ifadeleri çok iyi durumda kaldı. Kadın, 30 erkek ve bir çocuk ile birlikte toprağa verildi.

Bilim insanları yaklaşık 1.55 metre boyunda olan kadının öldüğü anda 35 yaşında olduğunu tahmin ediyor. Mezarlıkla toprağa verilen tek kadın olduğundan mumyanın zengin bir ailenin üyesine ait olduğu dile getirildi.

Seul Ulusal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dong-Hoon Shin, “Doğal mumyalama, donmuş toprak ve bakır eşyaların varlığı gibi belli koşullar oluşturulduğunda meydana geliyor. Zelyoniy Yar’da tespit edilene benzer Arktik mumyalar son derece nadir bulunur. Bu yüzden bu bulgu eşsiz” dedi.

Sputnik

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Behice Ünsal

Behice, hayattaki ilk şansında dünyadaki adaletsizlikler karşısında adaleti aradığı yerin hukuk fakültesi olmadığını deneyimledi. İkinci şansında yeşerttiği yeni jenerasyonlar yetiştirme hayali ise kadro sıkıntısına takıldı. Artık amansızca aradığı üçüncü şansı hiç bulamamaktan korkuyor. | behice.unsal@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.