Ay Kraterleri Yeni Evlerimiz Olabilir

Son araştırmalara göre Ay kraterleri içinde yaşam, tıpkı dünyamızdaki mağaralar gibi yaşam mümkün olabilir. Araştırmacıların, kraterlerin lavlar nedeniyle oluştuğu teorisi Japonya ve ABD’nin sunduğu yeni verilerle desteklendi.

Ayı kraterleri yeni barınaklar olabilir

Ay’ın Marius Hill bölgesi yakınında keşfedilen kraterlerin gelecek bir koloni için güvenli bir ortam sağlayabileceği düşünülüyor. Jeofiziksel Araştırma Mektupları’nda yayınlanan makalede, Ay’ın yapısının potansiyel olarak insanlar ve araçlar için güvenli sığınak olarak hizmet etmek için “bozulmamış bir ortam” olduğu belirtildi.

NASA ve JAXA bilim insanları bulguyu doğrulamak için radar ve yerçekimi verilerini kullanıyorlar. Milyonlarca yıl önce Ay, lavlar ile yüzey boyunca oyulmalara neden olan önemli volkanik olaylar yaşadı. Bu lavlar boşaldığında kısmen boş bir kanalı geride bıraktılar ve bunlar bugün bilim insanlarının önemli araştırma konuları haline geldi.

Bu çalışma ile Mars ve diğer gezegenlerde koloni kurma fikrine artık Ay da eklenmiş gibi görünüyor. İnsanoğlunun mağaralardan çıkıp şehirlere yerleşmesi ve şimdi başka bir gezegende tekrar mağaraya dönme çalışması oldukça ilginç görünüyor. Ay’daki mağaralar yeni evlerimiz olabilir.

Shiftdelete

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.