Türkiye’yi De Tehdit Eden Yeni Fidye Virüsü: Bad Rabbit

Gün geçmeden yeni bir virüs haberi ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu sefer ise gündemimizde Bad Rabbit isimli ransomware –fidye virüsü– yer alıyor. Bu virüsün en önemli özelliği maalesef Türkiye’de de tehdit oluşturuyor olması.

Bad Rabbit, (Kötü Tavşan) henüz unutmadığımız ransomware WannaCry ile benzer şekilde çalışıyor. Sisteminize bulaştığı zaman tüm verilerinizi şifreleyen virüs, şifre anahtarını kullanıcılara 281 dolarlık bitcoin karşılığında veriyor. Başta Türkiye olmak üzere Ukranya, Rusya ve Almanya merkezli saldırılarda bulunan ransomware, şimdiye kadar 200’den fazla kişiyi etkilemiş durumda. Söylendiği kadarıyla sistemlere sahte Adobe Flash güncellemesiyle bulaşan Rabbit, fidye ödemelerini Tor üzerinden erişim sağlanan bir “darknet” sitesinden talep ediyor. Ödeme olaydan 40 saat içerisinde yapılmaz ise fiyatı artıran virüsün, Petya ransomware ile bağlantılı olduğu da düşünülüyor. Yine de arkasında kimin olduğu bilinmeyen yeni zararlı, büyük sıkıntılar yaratabilecek güçte görünüyor.

Bad Rabbit için Adobe Flash güncellemelerine dikkat

Adobe’un halen hayatımızda bulunan Flash’ını kullanan ransomware, gördüğünüz gibi milyonları tehdit ediyor. Günümüz internet altyapıları gereği artık Flash‘a ihtiyacınız bulunmuyor ve kaldırmanız çok mantıklı görünüyor. Buna ek olarak fidye virüslerinden kaçınmak için sık sık yedek almanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca güncellemeleri de resmi internet sitelerinden yapmakta büyük fayda var.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.